Věrnost a slepé střevo | Prameny zdraví

Věrnost a slepé střevo

Jak to spolu souvisí? Ve škole jsme se učili, že slepé střevo je zcela zbytečný pozůstatek evoluce, který k ničemu nepotřebujeme. Naše společnost se podobně dívá i na věrnost.

Věrnost a slepé střevo

Rubrika: Lidé a vztahy | Typ článku: Články

Díky vědě dnes už víme, že se pan Darwin zmýlil, protože slepé střevo zbytečné není. Hraje důležitou roli v době, kdy nám nemoci ničí ve střevech trávicí bakterie. V té chvíli slouží apendix jako trezor. Zachrání část trávicích baktérií před zničením a po odeznění nemoci jimi znovu osidluje střeva.

Také věrnost je dnes považována za přežitek. Nevadí nám, když naši politici opouštějí své manželky kvůli podstatně mladším milenkám. Člověk střídající partnery často sklízí obdiv a uznání svého okolí. Včera jsem musel chvíli čekat ve frontě u pokladny. Dvě dívky za mnou hrdě a nahlas probíraly seznam kluků, které se jim už letos podařilo dostat do postele.

Podle lidí z okolí Mirka Topolánka jeho politický pád začal v době, kdy zahořel láskou k Lucii Talmanové. Podobně ti, kdo znají osobně Jiřího Paroubka, říkají, že od té doby, co začal své druhé, mladé manželce dokazovat, že má sexymozek, jde jeho mozek stále častěji stranou. I pan prezident Klaus prožil období, kdy ho přemohla druhá míza. Myslím, že tato doba nepatří k tomu, čím se jednou bude chlubit ve svých memoárech.

Patří věrnost do středověku? Je to jen nějaký zbytečný apendix? Životní zkušenost mne přesvědčuje o tom, že tomu tak není. Při pohledu na lidi, kteří prožili život v manželské věrnosti, zvláště v jejich zralém věku vidím pohodu, spokojenost, klid a štěstí. Naopak u druhé skupiny lidí se častěji setkávám s výčitkami, nevraživostí, závistí a nespokojeností.

Za měsíc s manželkou oslavíme stříbrnou svatbu. Těch dvacet pět let nebylo Procházkou růžovým sadem. Vedle štěstí a spokojenosti přišly i problémy a nedorozumění. Byly doby, kdy jsme spolu nemluvili a zlobili se jeden na druhého. Přesto, kdybych se měl znovu rozhodovat, zda si ji vezmu, neváhal bych. Věřím, že se vyplatí v životě respektovat radu, která je už na začátku Bible: „Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem“ (Bible, Genesis 2).

Dnes, když už vím, k čemu slouží slepé střevo, jsem rád, že ho stále ještě mám. A stejně tak jsem rád, že mám manželku, která je mi věrná a které mohu zůstat věrný i já.

Spousta lidí žije bez slepého střeva, stejně jako mnoho lidí žije s pocitem, že jim bez věrnosti bude líp.

Je to jako s mým autem. Už nějakou dobu mi nefunguje zadní stěrač. Jezdím i bez něj. Pokud neprší, tak mi nechybí. Ale stačí, aby jemně mrholilo, a hned vím, že je nejvyšší čas ho nechat opravit.

Z knihy Vlastíka Fürsta Pastorův blog. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 2 915 Datum: 1. 2. 2015