Uznání a ocenění | Prameny zdraví

Uznání a ocenění

Na jednom semináři o manželství jsem vyzvala posluchače, aby napsali seznam deseti kladných vlastností svého partnera. Pro toho, kdo bude hotov jako první, jsem vyhlásila cenu. Netrvalo dlouho a už se přihlásil vítěz. Bylo to příjemné zjištění, že dokázal za tak krátkou dobu sepsat to nejlepší o svém protějšku.

Uznání a ocenění

Rubrika: Lidé a vztahy | Typ článku: Články

O to víc mě ale šokovalo, když jsem po chvíli zjistila, kolik bylo těch, kteří místo dlouhého seznamu uvedli pouze jednu kladnou vlastnost. Tak si pokouším představit, jaký to může být vztah, v němž partneři nemohou anebo nechtějí vidět víc než jednu jedinou dobrou vlastnost svého milého, své milé! Vždyť přece uznání je jednou z nejdůležitějších hnacích sil člověka. Již docela krátce po svatbě považujeme za docela samozřejmé, že partner žije s námi, po našem boku.

Brzy si na to zvykneme, tak jako si zvykneme na jeho přednosti nebo i určité zvláštnosti. A pak už to netrvá moc dlouho a začínáme na něm vidět chyby a nedostatky, ba dokonce mu je začínáme i vytýkat. Zlobí nás, že není takový, jaký by měl být - přestáváme vidět jeho přednosti, protože nedostatky najednou jakoby všechno pozitivní zastínily.

On potřebuje obdiv a uznání
Projevy obdivu a uznání jsou naplněním jedné ze základních potřeb mužů. Zatímco ženy chtějí být milovány, muži potřebují být obdivováni. Ruth Pealeová ženám radí: "K tomu, aby vás muž stále miloval, stačí jediné - obdivujte svého muže a dejte mu svůj obdiv najevo." Kdyby se touto jednoduchou radou ženy řídily, zachránilo by se nejedno manželství.

Jednou jsme toto téma probírali s přítelkyní Barbarou při obědě. Bavili jsme se o jejím manželství. "Nancy," začala Barbara, "ze tvých kursů jsem si odnesla jeden důležitý poznatek. Nikdy jsem nedokázala pochopit, že Glen potřebuje být obdivován. Až teď, když se podívám zpátky na svoje manželství, si uvědomuji, jak hluboce jsem musela zraňovat jeho hrdost. Víš, já jsem vlastně naprosto ignorovala jeho schopnosti - nikdy jsem mu nedala najevo svůj obdiv. Teprve dnes chápu, jak moc to potřeboval." Barbara je velice atraktivní žena, je to i výborná hospodyně. Ale nedávno se rozvedla. Důvod, proč Barbara v očích Glena prohrála v "utkání" s jinou ženou, byl prostý - ta druhá uspokojila Glenovu základní potřebu - být obdivován.

Jeden muž vyprávěl o tom, co se stalo, když byl zvolen předsedou hospodářské komory. "Na projevu k mému zvolení jsem pracoval jako na ničem jiném. Řeč jsem pak přednesl na banketu, pořádaném k mému uvedení do funkce. Zúčastnili se jej všichni členové, jejich partnerky a hosté. Když jsem skončil, obklopili mě přátelé a blahopřáli mi. Samozřejmě, že mě to těšilo. Ale člověk, od kterého jsem si přál uznání nejvíc, neřekl ani slovo. To byla moje žena. Možná to vypadá jako malichernost, ale v každém případě, moje snaha o uznání začíná právě tady."

Pro muže je důležité, když mu druzí projevují uznání a chválu. V jeho životě však je člověk, na kterého chce muž udělat daleko větší dojem, než na obchodní partnery, přátele nebo sousedy. Tím člověkem je jeho žena.

Pro mnoho mužů jsou podstatné fyzické přednosti. Chtějí, abyste obdivovali jejich svaly. Pokud se to týká i vašeho manžela, obdivujte jeho sílu a mužnost - třeba při sekání trávy.

Jedna mladá žena mi v kursu vyprávěla, že její muž práci kolem trávníku nenáviděl, ale jen co začala při sekání trávy obdivovat jeho svaly, bylo po problému.

Obdiv působí na muže jako slunce na květinu. Obdivujme jeho odhodlání a oddanost životnímu poslání. A co výplata, kterou domů pravidelně přináší? Spousta žen přijímá celoživotní finanční podporu bez nejmenšího uznání.

Uvědomujeme si, jaký má náš muž talent a nadání, jaké jsou jeho schopnosti? Naši přátelé mají chatu blízko jednoho jezera, každý volný víkend se tam sjíždí pár kamarádů. Vždycky se přitom můžeme spolehnout na to, že nás Dick, jeden z majitelů, pohostí svou specialitou - omeletou s houbami, zelenými olivami a sýrem, podávanou se sýrovým chlebem, který připravuje podle vlastního receptu. Takový talent si zaslouží obdiv. Ať už muži mají technické myšlení, excelují v matematice, anebo i když jsou vášniví čtenáři, měly by ženy vždycky vědět, jak jim projevit uznání.
Dovolí vám muž věnovat se svým vlastním zájmům? Dělí se s vámi o auto? Pomáhá vám někdy s nádobím nebo vynese smetí? Nenadává, když se zpozdíte s večeří? Vzpomene si, že máte narozeniny nebo společné výročí? To všechno si zaslouží uznání. Udělá si čas na to, aby byl skvělý manžel a správný otec? Když vezme malého Jakuba na procházku, abyste mohla mít chvíli pro sebe, pak si zasluhuje uznání.

Chtěla bych povzbudit muže k tomu, aby tu a tam překvapili svoji ženu drobným dárkem a pozorností - ženy si však musí dávat pozor na to, aby toto nadšení svého muže nepotlačovaly výčitkami nebo nadávkami. Vzpomínám si, jak jsem se naučila přijímat dárky od Harryho. Jsem od přirozenosti praktická a šetrná a zlobila jsem se, když mi dával nějaké drahé a výstřední dárky. Jednou mi k výročí věnoval drahou napařovací žehličku. Protože máme výročí svatby těsně o Vánocích, pochybovala jsem o jeho soudnosti - takový velký nákup, právě když máme za sebou spoustu vydání! Tenkrát ale u nás byla zrovna na návštěvě moje matka - ta když to slyšela, hned si mě vzala stranou a dala mi pořádně za vyučenou. To byla ale lekce! Větší jsem snad ještě nezažila.

Je nadmíru nezdvořilé, jestliže dar vrátíme, nebo ho chceme vyměnit za něco jiného, či dokonce odložit a nepoužívat. Vždyť prádlo, které nám nesedí, lze vyměnit za jinou velikost. A to, co se nám nelíbí, můžeme chvíli používat a potom to třeba vyhodit. V podstatě přece nejde o to ocenit dar, jde o dárce. Važme dobře slova, když se vyjadřujeme k nápaditosti daru.

Ona také potřebuje uznání
Také ženy přirozeně touží po uznání, ale jen málo mužů jim je poskytuje. Muži v zaměstnání sklízejí profesionální uznání, dostávají odměny a prémie. Práce ženy se točí kolem dětí, domácnosti a manžela. Na rozdíl od muže se však nedočká žádných odměn ani prémií či poukázek. A tak jediným oceněním po těžkém dni je pro ni pár vlídných slov.

Pokud žena nevidí, že si manžel její práce váží, může se domácnost podobat "slzavému údolí", v němž dochází k dramatickým výjevům, což může být zoufalou snahou upoutat pozornost. Některé ženy jdou ještě dál. Začnou se dožadovat pozornosti neustálými stížnostmi na bolesti hlavy, bolesti zad, únavu. Tady nepomohou tabletky, ale třeba jen obyčejná kytice květin a pár vhodně načasovaných láskyplných slov, jimiž dá manžel najevo své uznání.

Nikdy jsem si během našeho manželství nemohla stěžovat, že by mi Harry projevoval nedostatek pozornosti. Vždycky to bylo romantické: nosil mi květiny a různé drobnosti, telefonoval mi, psal psaníčka, maloval obrázky a posílal pohledy, občas mě vzal někam na večeři. A tak je to dodnes. Nikdy nezapomene na narozeniny ani na výročí, stejně jako na den matek nebo Valentýna. Ale neomezuje se zdaleka jen na tyto tradiční příležitosti.

Třeba když jsem se jednou večer vrátila z pracovní schůzky, na stole v kuchyni mě čekala veliká, krásně zabalená krabice s obrovskou mašlí. Nebylo to při žádné zvláštní příležitosti, nedělo se nic mimořádného - kromě toho, že mě Harry chtěl překvapit.

Nebo když se vracím z nějakého přednáškového turné, vítá mě na letišti s nápisem "Vítej doma" připevněném na předním sedadle auta spolu s několika bonbony nebo oříšky, někdy jen s mými oblíbenými tyčinkami. Na takové pozornosti nikdy nezapomene. Doma pak mohu čekat další kartičku na polštáři, případně ještě drobné překvapení kdekoliv v domě.

Je toho ještě daleko víc, co dělá můj rytířský, pozorný a romantický manžel pro moje štěstí. Je tak vzorem našim dospívajícím synům. Harryho příklad dá světu další dva muže, kteří dobře chápou, co ženy potřebují, a dokáží jim to poskytnout. Ženy také potřebují od svých mužů znovu a znovu slyšet, jak jsou přitažlivé. Vždycky je to pro ně jako rajská hudba, když manžel ocení, jak krásné má vlasy, jak nádhernou má postavu, jak jí sluší ty nové šaty. To platí zvlášť po čtyřicítce! Mladá žena může být pro muže velmi atraktivní, ovšem ubíhající léta její vizáž tak či onak poznamenají. Potřebuje se znovu ujistit o tom, že je stále přitažlivá, zajímavá a sexy.

Mnohé ženy si stýskají, že se jim muž věnuje jen tehdy, když mu jde o sex. Pokud se však ženy dočkají pozorností s jen při milostných radovánkách, budou se sexu a svému muži vyhýbat. Pokud muži záleží na tom, aby měl se svojí ženou dobré sexuální vztahy, měl by ji často brát za ruku - třeba na procházce, v autě, nebo i v kostele; měl by ji často obdařit úsměvem. Na večírku s přáteli ji během večera může třeba i několikrát vzít na krátkou procházku, aby byli spolu chvíli o samotě. Jak ráda jsem byla, když na mě Harry občas mrknul přes zaplněnou místnost! Pokud má muž třeba jen trochu fantazie a umí i něco naplánovat, je pro něj hračku uspokojit potřeby své ženy a dojmout její srdce. Stojí ho to málo a přitom předejde mnoha velkým nedorozuměním.

Počet přečtení: 4 656 Datum: 1. 1. 1970