Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sociální faktory zvyšují riziko deprese, bývají ale přeceňovány

Přestože lidé obvykle podceňují příčiny vzniku deprese, sociální faktory, které přispívají k depresím, naopak často přeceňují. I když jsou sociální faktory bezesporu důležité, měl jsem pacienty, kteří se na ně zaměřili jako na jedinou příčinu své deprese.

Například devatenáctiletá dívka, která se rozešla se svým chlapcem, má určitě vyšší předpoklad vzniku deprese. Pokud by ji deprese skutečně postihla, snažil bych se ji přimět, aby uvažovala i o dalších faktorech, které společně s problémem vztahu mohly způsobit její psychické onemocnění.

Je důležité poznamenat, že sociální faktory jsou jednoznačné, avšak nemusejí být přímou příčinou deprese. To, že se spousta devatenáctiletých dívek rozchází se svým chlapcem, aniž by se u nich objevila deprese, prozrazuje, že vztahové problémy nejsou jediným zdrojem této nemoci.

Proč ze dvou lidí, kteří čelí zdánlivě stejným sociálním výzvám, pouze jeden dostane klinicky potvrzenou depresi? Sociální faktory neexistují ve vakuu. Poučka zní: „Nespadni do typické pasti, že se soustředíš pouze na jednu jedinou příčinu deprese a budeš si myslet, že tento faktor je jediný, se kterým se musíš vypořádat.“

Při depresi (nebo při obavách, že jde o depresi, ještě než příznaky zcela vyplují na povrch) je vždy nejlepší zaměřit svou pozornost na široké spektrum faktorů. Vezmeme-li v úvahu všechny vlivy, které všeobecně depresi vyvolávají, můžeme lépe čelit těm, které se týkají právě nás.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4241
Datum: 23. 6. 2009