Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pštros, největší pták na světě

Tak tomuhle říkám vejce! Je to největší vejce na světě a pochází přirozeně od největšího ptáka na světě. Skořápka tohohle vejce je tak pevná, že unese váhu dospělého člověka, a kdybyste si ho chtěli uvařit k snídani, museli byste ho vařit nejméně dvě hodiny.
|
Typ článku: Články

Pták, který snáší tahle úžasná vejce, žije na horkých afrických pláních a dokáže vydržet až 40 dnů bez jídla a bez vody. Seznamte se s neuvěřitelným pštrosem – který má mj. asi největší oko mezi všemi suchozemskými zvířaty. Spousta malých ptáčků, jako třeba kolibřík, by se do takového oka bez problémů vešla.

Pštros je největší pták na světě – a obecně se má za to, že se vyvinul z nějakého velkého ptáka, který kdysi létal. Na světě žije dnes mnoho ptáků různých velikostí a s různými schopnostmi. Ale proč nelétavý pták, jako je pštros, má vůbec křídla?

To, že je nepoužívá k létání, nemusí nutně znamenat, že jde o nějaký zbytkový orgán po evolučních předcích, kteří létat uměli. Má pro ně jiné využití. Například, když se cítí ohrožen, zastrašuje nepřátele máváním křídel. A když běží rychle, a to on opravdu umí, až 70 km/h, používá křídla jako brzdy. Roztáhne je a díky tomu zabrzdí rychleji. Také je používá k regulaci tělesné teploty. Má totiž v křídlech cévní systém, takže když je roztahuje a mává jimi, tak si vlastně ochlazuje krev.

Jeho křídla rozhodně nejsou zbytečná. Navíc jeho peří, na rozdíl od většiny ptáků, není mastné. To je užitečné právě do horkých a suchých pouštních oblastí, ve kterých žijí. Na takové drsné podmínky je pštros skvěle vybaven. Přes den zvládá velmi vysoké teploty díky jemnému nemastnému peří, skrz které, protože není slepené mastnotou, může bez problémů proudit vzduch. V noci když je na poušti naopak zima, využívá zase toho, že má peří upnuté k malým svalům, jako všichni ostatní ptáci, takže ho může přitisknout k tělu a použít tak jako výbornou izolaci proti nočnímu chladu, který v poušti panuje.

Další fascinující věc, která byla o pštrosech zjištěna, je, že mají vůbec nejvýkonnější imunitní systém na světě a bude ještě nějakou dobu trvat, než pochopíme, jak funguje. Ale proč ze všech tvorů zrovna pštros má tak silnou imunitu? A čím je to vlastně způsobeno?

Pštrosi skutečně nejsou nikdy nemocní, mají opravdu železné zdraví, i když bývají vystavováni různým nepříznivým vlivům, které by pro ostatní ptáky mohly být fatální. Pštros je však snáší zcela bez problémů. Jsem přesvědčen, že Bůh zabudoval do pštrosího těla nějaký zvláštní mechanismus, který pokud bude objeven nějakým bystrým vědcem, pomůže lidstvu vyřešit problémy s imunitou. Chcete znát tajemství silné imunity? Soustřeďte se na pštrosy!

Věděli jste, že pštros dokáže velmi silně kopat? Pštros je nelétavý pták, a přitom žije na afrických pláních plných hladových šelem, jako jsou lvi, hyeny nebo šakalové. Kdyby se pštros nedokázal ubránit, co by se stalo? Nepřežil by ani pět minut! Byla by z něj akorát tak dobrá snídaně a už dávno by žádní pštrosi neexistovali. Chudák pštros by ani neměl šanci se vyvinout.

Některé studie uvádějí, že pštros dokáže jediným kopnutím usmrtit i lva. Zkrátka ví, jak ho kopnout, aby ho zabil. Ale kde se tahle jeho schopnost vzala? Jisté je, že něco takového se prostě nemohl naučit. Pokud by ho totiž lev ulovil, proces učení by navždy skončil. Aby mohl v tomto drsném světě přežít, musel mít nepopíratelně tuto schopnost už od začátku.

Říká se, že pštros strká hlavu do písku, ale není to pravda. Jejich krásný dlouhý krk jim umožňuje sedět v hnízdě ve vysoké trávě, a přitom pozorovat, co se kolem nich děje, jestli se třeba neblíží lev nebo gepard. Je ale pravdou, že pštros ve stoje často sklání hlavu až úplně k zemi, to skutečně dělá, ale nesnaží se ji přitom schovat do písku, a to ani tehdy, když cítí nebezpečí. Je to pouze projev jeho přirozeného chování. Rozhodně se tak pštros v žádném případě nepokouší čelit nějaké hrozbě.

Je zajímavé, že pštros má na nohou pouze dva prsty. Většina ptáků má ale tři nebo čtyři prsty, tak proč ne i pštros? Na jednom z nich má velký dráp, který používá jako účinnou obrannou zbraň. A věřte mi, že ten velký pták moc dobře ví, jak tím nebezpečným drápem seknout, zasáhnout nepřítele a přitom udržet rovnováhu. Díky jejich velikosti a mimořádné síle na nich lidé dokonce jezdí a na některých místech je používají i jako tažná zvířata. V subsaharské oblasti se také pravidelně pořádají pštrosí dostihy. No řekněte, není to legrační?

Místní lidé je také dokážou vycvičit, což znamená, že pštrosi jsou dost inteligentní na to, aby se naučili reagovat na jednoduché povely. Ovládají je pomocí stlačování krku. Existuje prý několik způsobů, jak je takto vycvičit. Věřili byste, že pštros může být tak přátelský k člověku?

Z DVD Jobe Martina Neuvěřitelná stvoření popírající evoluci. Vydalo Štúdio Nádej a Maranatha.

Počet přečtení: 1895
Datum: 22. 3. 2021