Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Prasata nemocnější po krmení obsahujícím GMO

Nová studie ukazuje, že u prasat krmených potravou obsahující geneticky modifikované plodiny, docházelo k nezdravému vývoji orgánů. Prasnice, které dostávaly krmení obsahující geneticky upravené plodiny, měly v průměru o 25 procent těžší dělohu než prasnice krmená běžným krmením - možný ukazatel onemocnění.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Také míra závažných zánětů žaludku byla výrazně vyšší u prasat krmených GMO. Kanci byli silněji ovlivněni než prasnice.

Vedoucí výzkumu Dr. Judy Carman, docentka na Flinders University v Adelaide, Austrálie, uvedla, že jejich zjištění jsou pozoruhodná z několika důvodů:

Výsledky byly zaznamenány v reálných podmínkách na farmách, nikoli v laboratoři, ale s přidanou hodnotou přísného vědeckého pozorování.

Prasata mají podobný trávicí systém jako lidé, proto vyvstává potřeba zjistit, zda lidé budou mít obdobné problémy při konzumaci geneticky upravených potravin.

Nežádoucí účinky na zdraví zvířat se objevily poté, co byla zvířata krmena směsí plodin obsahujících tři geneticky upravené geny a bílkoviny, které tyto geny produkují. Přesto kontrolní orgány nevyžadují žádné bezpečnostní posudky na případné nežádoucí vlivy.

Nová studie dává vědeckou důvěryhodnost nepřímým důkazům od zemědělců a veterinářů, kteří již několik let hlásí reprodukční a zažívací problémy u prasat krmených stravou obsahující GM sóju a kukuřici.

Výzkum byl proveden v USA a zveřejněn v časopise Journal of Organic Systems.

Převzato ze serveru www.bio-info.cz.

Počet přečtení: 2891
Datum: 25. 12. 2014