Manželský stav je jednou z nejdůležitějších indicií štěstí | Prameny zdraví

Manželský stav je jednou z nejdůležitějších indicií štěstí

Navzdory nepříjemným tlakům, ke kterým v manželství často dochází, sezdaní lidé mají mnohem větší pravděpodobnost být šťastní a mnohem menší pravděpodobnost být nešťastní než jakákoliv jiná skupina lidí.

Manželský stav je jednou z nejdůležitějších indicií štěstí

Rubrika: Lidé a vztahy | Typ článku: Studie

10 let probíhající studie 14 000 dospělých v USA zjistila, že manželský stav byl jednou z nejdůležitějších indicií štěstí (Davis, 1984). Tato skupina byla nedávno znova dotazována. 40% sezdaných řeklo, že byli v životě „šťastní“, oproti pouhým 15-22% jakýchkoliv nesezdaných lidí – ať už žijících odděleně, rozvedených, žijících v konkubinátu, ovdovělých nebo svobodných. Podobně pouze 7% sezdaných řeklo, že byli „nepříliš šťastní“ oproti 13-27% ostatních nesezdaných (Waite, 2000).

Dlouhodobá studie duševní pohody ukázala, že duševní zdraví se podstatně a trvale zlepšilo po uzavření sňatku. Podobně rozvod nebo rozchod způsobily výrazné zhoršení duševní pohody, zejména u žen. Studie byla navržena tak, že záměrný výběr byl vyloučen (Marks&Lambert, 1998). Podobná 7-letá studie vyloučila možnost, že by zjištěné nižší podíly alkoholismu u vdaných žen a depresí u ženatých mužů byly způsobeny záměrným výběrem (Horowitz et al, 1996).

www.tydenmanzelstvi.cz

Počet přečtení: 2 680 Datum: 9. 2. 2009