Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Krysám krmeným GMO kukuřicí vyrostly nádory

Krysám krmeným geneticky upravenou kukuřicí a stopovým množstvím herbicidu (Roundup) vyrostly obrovské nádory, došlo k silnému poškození vnitřních orgánů a předčasnému úmrtí.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Studie

Vyplývá to ze závěrů nové francouzské studie, která sledovala dlouhodobý vliv konzumace geneticky upravené kukuřice.

Jedná se o dosud nejdůkladnější studii vlivu GM plodin na zdraví zvířat. Výsledků studie si všímají media, šokovaná fotografiemi krys s několika obrovskými nádory, v některých případech tak velkými, že krysám nedovolovaly dýchat.

Zvířata krmená geneticky upravenou kukuřicí trpěla nádory mléčných žláz a silným poškozením jater a ledvin. Podle francouzských výzkumníků 50 % samců a 70 % samiček umřelo předčasně ve srovnání s 30 %, respektive 20 % u kontrolní skupiny.

Studie, kterou vedl Gilles-Eric Seralini z francouzské Univerzity v Caen, byla první, která zkoumala dlouhodobý vliv konzumace GMO na zdraví organizmu.

Její hlavní závěry: Až 50 % samců a 70 % samiček předčasně zemřelo. Krysy, které konzumovaly stopová množství herbicidu Roundup (množství povolené pro zdroje vody v USA) trpěly o 200 až 300 % zvětšenými nádory. Krysy krmené GM kukuřicí a stopovým množstvím Roundupu trpěly silným poškozením vnitřních orgánů, včetně jater a ledvin.

Během studie byly krysy krmeny kukuřicí vyráběnou společností Monsanto a běžně pěstovanou ve Spojených státech jako krmivo pro dobytek a pro potravinářskou výrobu.

Francouzská vláda již reagovala a požádala zdravotní orgány, aby věc dále zkoumaly. Zprávu také zaslala úřadům EU s výzvou, aby udělaly vše pro ochranu zdraví obyvatel.

Rusko vydalo v souvislosti s výsledky výzkumu zákaz dovozu geneticky upravené kukuřice. Pokud by následovaly v zákazu další státy, může to pro USA znamenat zásadní ohrožení vývozu.

Zdroje: Reuters, International Journal of Biological Sciencies

Počet přečtení: 3854
Datum: 24. 4. 2013