Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kdo jsme?

Otázkou, která ovlivňuje z velké části naše chování během krátkého života, je: "Kdo jsme?" Třebaže tuto otázku zřídka klademe formálně, prožíváme ji velmi konkrétně v každodenních rozhodnutích.
Rubrika: Spiritualita
|
Typ článku: Články

Tři odpovědi, které všeobecně žijeme - aniž bychom je nezbytně dávali - jsou následující: "Jsme to, co děláme; jsme to, co o nás říkají druzí; a jsme to, co máme," nebo jinými slovy: "Jsme náš úspěch, naše popularita a naše moc."

Je důležité poznat křehkost života, který závisí na úspěchu, popularitě a moci. Tato křehkost vyrůstá ze skutečnosti, že se jedná o tři vnější faktory, nad kterými máme jen omezenou moc. Ztráta zaměstnání, slávy nebo bohatství jsou často zapříčiněny událostmi, které jsou úplně mimo naši kontrolu. Ale když jsme na nich závislí, zaprodali jsme se světu, protože jsme tím, co nám svět dává. Smrt nás o to všechno připraví. Konečným tvrzením pak je: "Když jsme mrtví, jsme mrtví!", protože když zemřeme, nemůžeme už nic dělat, lidé už s námi nemluví a vůbec nic už nemáme. Jsme-li tím, co z nás učinil svět, nemůžeme dále existovat, až svět opustíme.

Ježíš nám přišel oznámit, že totožnost založená na úspěchu, popularitě a moci je falešná totožnost - iluze! Nahlas a jasně říká: "Nejste tím, co z vás činí svět, ale jste Boží děti."

Nárok na lásku
Duchovní život vyžaduje neustálé potvrzování naší pravé totožnosti. Naše pravá totožnost je, že jsme Boží děti, milovaní synové a dcery našeho nebeského Otce. Tuto tajemnou pravdu nám zjevuje Ježíšův život. Když byl Ježíš pokřtěn Janem v Jordánu, uviděl, když vystupoval z vody, že z otevřeného nebe na něho sestoupil Duch svatý v podobě holubice. A z nebe se ozval hlas: "Ty jsi můj milovaný Syn, v tobě mám zalíbení" (Mk 1,10-11). To je rozhodující okamžik Ježíšova života. Byla mu odhalena jeho pravá totožnost. Je Oblíbencem Boha. Jako "Oblíbenec" byl poslán na svět, aby skrze něho lidé poznali a dělali si nárok na svou vlastní oblíbenost.

Ale tentýž Duch, který sestoupil na Ježíše a potvrdil jeho totožnost milovaného Syna Božího, ho také vedl na poušť a satan ho pokoušel. Satan ho žádal, aby vyzkoušel svou oblíbenost, když promění kámen v chléb, vrhne se dolů z věže chrámu a přijme vládu nad světem. Ale Ježíš odolal pokušení úspěchu, popularity a moci a neochvějně potvrdil svou pravou totožnost. Ježíš nemusel dokazovat světu, že si zaslouží lásku. Byl už "Oblíbencem" a jeho oblíbenost mu dovolila, aby svobodně přežil podvodné hry světa a zůstal věrný hlasu, který k němu promluvil u Jordánu. Celý Ježíšův život byl život poslušnosti a pozorného poslouchání toho, který ho nazýval milovaným. Všechno, co Ježíš řekl nebo udělal, vycházelo přímo z nejdůvěrnějšího duchovního spojení. Ježíš nám zjevil, že i my, hříšné a nestálé lidské bytosti, jsme pozváni ke stejnému spojení, v jakém žil Ježíš, že jsme milovaní synové a dcery Boha, stejně jako je jeho milovaný Syn, že jsme byli posláni na svět, abychom hlásali, že všichni lidé jsou oblíbení jako on a že nakonec unikneme ničivé moci smrti, jako to udělal on.

Pravidla modlitby
Jednou z tragédií našeho života je, že stále zapomínáme, kdo jsme, a plýtváme časem a energií, abychom prověřili něco, co není nutné prověřovat. Jsme Bohem milovaní synové a dcery ne proto, že jsme sami prověřili, zda si zasloužíme Boží lásku, ale protože si nás Bůh svobodně vybral. Je velmi těžké zůstat ve styku s naší vlastní totožností, protože ti, kteří chtějí naše peníze, náš čas a energii, využívají více naší nejistoty a strachu než naší vnitřní svobody.
Proto potřebujeme kázeň, abychom stále žili v pravdě a nepodlehli nekonečným svodům naší společnosti. Kdekoli jsme, slyšíme hlasy: "Pojď sem, jdi tam, kup toto nebo tamto, seznam se s ním, seznam se s ní, nepropásni toto nebo tamto," a tak dále. Tyto hlasy nás neustále odtahují od tichého, něžného hlasu, který promlouvá uvnitř naší bytosti: "Jsi můj milovaný, v tobě jsem našel zalíbení."

Modlitba je prostředek naslouchání tomuto hlasu lásky. Ježíš strávil mnoho nocí v modlitbě nasloucháním hlasu, který k němu promluvil u řeky Jordán. My se také musíme modlit. Bez modlitby bychom byli hluší k hlasu lásky a zmátlo by nás mnoho hlasů, soupeřících o naši pozornost. Jak těžké to je! Když se na půl hodiny posadíme - aniž bychom s někým mluvili, poslouchali hudbu, sledovali televizi nebo četli knihu - a pokusíme se zůstat úplně v klidu, často zjistíme, že nás vnitřní hlasy tak zaplavily, že sotva můžeme čekat, že nás znovu nezaměstnají a nevyruší. Náš vnitřní život vypadá často jako banánovník, po kterém skáčou opice! Ale když se rozhodneme neutéct a zůstat soustředění, opice brzy kvůli nedostatku pozornosti odejdou, a my budeme moci slyšet tichý, něžný hlas, který nás nazývá milovanými.
Jsme Bohem milované děti.

Ukázka z knihy Henri J. M. Nouwena "Tady a teď ". Knihu vydalo nakladatelství Zvon.

Počet přečtení: 2457
Datum: 26. 1. 2006