Mirjam (egyptsky: milovaná)
Předsudky jsou staré jako svět. Setkáváme se s nimi ve všech vrstvách společnosti. Znali je i ve starověku. Vezměme si například Mirjam. Dávala pozor na malého Mojžíše. Odešla z Egypta, když Bůh vysvobodil svůj lid pod Mojžíšovým vedením. Tehdy se jí dotkl Boží duch a zpívala hymnus na počest Všemohoucího.
„Všechny ženy vyšly za ní s bubínky v tanečním reji“ (Ex 15,20). O Mirjam čteme i jiné zprávy. Když už Izraelci putovali nějaký čas po poušti, lidé si začali stěžovat na obtížné podmínky. Mojžíšův bratr Áron a sestra Mirjam se nakazili virem nespokojenosti. Začali na svého bratra žárlit. Mysleli si, že věci budou fungovat mnohem lépe, když se Mojžíš s nimi podělí o svou autoritu. Bible uvádí jeden z důvodů jejich vzpoury. Na Mojžíšovu adresu vyslovili několik hanlivých poznámek o tom, že se oženil s cizinkou. Touto „kúšskou ženou“ (Nu 12,1), na kterou Mirjam a Áron útočili, byla pravděpodobně Sipora, která se provdala za Mojžíše během jeho pobytu v Midjánu. S největší pravděpodobností byla tmavé pleti.
Naštěstí existuje mnoho šťastných manželství mezi lidmi různé barvy pleti. Jsou jiné rozdíly mezi partnery, které představují mnohem větší hrozbu pro trvalý a oddaný vztah. I přesto jsou lidé často diskriminováni kvůli barvě pleti. Dokonce i mezi rodinnými příslušníky přetrvávají předsudky. To nelze tolerovat. Z této epizody v životě Mirjam si můžeme znovu uvědomit, že Bůh takové předsudky nemá.
Bože všech lidí, pomoz mi odhodlaně a odvážně bojovat proti všem formám rasových předsudků.
Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.