Jan Marek (nejasný význam)
Jan Marek se připojil k Pavlovi a Barnabášovi na jejich první misijní cestě. V polovině cesty, někde na jihu Malé Asie, se Jan Marek rozhodl, že je opustí. Nebyl schopen jít s nimi dál. Přibližně o dva roky později, když se Pavel a Barnabáš chystali vyrazit na druhou misijní cestu, došlo mezi nimi k ostré výměně názorů. Pavel rozhodně odmítl přijmout Barnabášův návrh, aby s sebou opět vzali Jana Marka.
Biblické údaje však ukazují, že Jan Marek nebyl takový slaboch, jak si Pavel myslel. Poté, co se Pavel a Barnabáš rozešli a každý se věnoval svému vlastnímu projektu, Jan Marek se stal Barnabášovým úspěšným partnerem. Zdá se, že Jan Marek byl v úzkém spojení i s apoštolem Petrem. Předpokládá se, že nějakou dobu fungoval jako jeho překladatel. Poznatky, které během tohoto období získal, byly základem pro evangelium, které později napsal. Některé Pavlovy dopisy naznačují, že rozkol, který mezi Janem Markem a Pavlem vznikl, časem pominul.
Může se stát, že se v životě dostaneme do obtížné situace. Doufejme, že lidé nás hned neodepíšou. Když dostaneme druhou šanci, je důležité ji naplno využít.
Pane, děkuji Ti za nové šance, které mi neustále dáváš. Pomoz mi dobře je využít.
Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.