Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zvláštní kamarádi

Tu se od něho Herodes se svými vojáky pohrdavě odvrátil, vysmál se mu, dal ho obléci ve slavnostní šat a poslal ho zase k Pilátovi. Toho dne se Herodes a Pilát stali přáteli; předtím totiž bylo mezi nimi nepřátelství. (Lukáš 23,11.12)
 

Důvody k přátelství mohou být různé. Znám lidi, které spřátelilo fandění stejnému klubu. Scházejí se nejen na stadionu, ale také pak spolu buď oslavují vítězství, nebo zapíjejí žal, když jejich mužstvo prohraje.

Vzpomínám na dobu, kdy u nás vládla jedna strana. Měl jsem tehdy kamarády, se kterými nás spojoval hlavně odpor k myšlence komunismu a socialismu. Jakmile ale padla železná opona a s ní i společný nepřítel, naše „přátelství“ skončilo také. (Lukáš píše, že se vládcové Judeje a Galileje neměli rádi. Dlouho mezi nimi panovalo nepřátelství. Vše se změnilo v den, kdy po nich Židé požadovali, aby odsoudili Ježíše. Oba dva zjistili, že Ježíš je nevinný, a nenašli žádný důvod pro jeho smrt. Společně podlehli i tlaku Židů a dali přednost přízni velekněží a starších před spravedlivým procesem s Ježíšem.

Přestože Herodesa a Piláta „spřátelil“ jejich stejný vztah k Ježíši, ke spasení jim to nepomohlo, protože ho odmítli přijmout jako Mesiáše, který jim může odpustit jejich hříchy a udělit jim občanství ve svém nebeském království.

Něco podobného se může stát i nám. Můžeme chodit do kostela, mít v církvi spoustu přátel a třeba o Ježíši i kázat, pokud to vše ale nebude vycházet z našeho osobního přátelství s Ježíšem, nebude nám to vzhledem k věčnosti k ničemu, stejně jako se to stalo Herodesovi a Pilátovi. Nebyla by to škoda?

Z knihy Vlastimila Fürsta Ze stínu smrti na cestu pokoje. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 6
Datum: 6. 12. 2023
Jitřenka
duben 2024
POÚTSTČTSONE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Odebírat emailem