Hlavního hygienika spermie nezajímají | Prameny zdraví

Hlavního hygienika spermie nezajímají

Bisfenol A (BPA) je látka, která se používá pro výrobu polykarbonátových plastů a je obsažena mj. v kojeneckých lahvích a dalších výrobcích pro děti.

Hlavního hygienika spermie nezajímají

Rubrika: Ekologie | Typ článku: Články

Existuje množství vědeckých studií, které poukazují na škodlivý vliv BPA již ve velmi nízkých dávkách. Nedávno byla například uveřejněna studie amerických vědců, podle které může za pokles spermií u mužů právě BPA. Řada výzkumů v minulosti zdokumentovala nežádoucí účinky BPA na sperma u hlodavců, ovšem americká studie je první, která poukazuje na podobné dopady i u lidí. Podle výzkumů se počet spermií u mužů v posledních letech snížil více než o polovinu.

Kanada zařadila bisfenol A na seznam toxických látek. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) i německý Spolkový úřad pro ochranu životního prostředí (UBA) volají po jeho regulaci. Francouzský parlament BPA zakázal v kojeneckých lahvích a například Dánsko již zákaz přijalo.

Jak vyplynulo z jednání mezi Greenpeace a zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, hlavním hygienikem Michaelem Vítem a ředitelkou Státního zdravotního ústavu Jitkou Sosnovcovou, u nás se nic podobného nechystá. Oba shodně tvrdí, že nemají dostatek informací a podkladů k tomu, aby mohli přijmout kroky vedoucí k regulaci BPA.

Greenpeace

Počet přečtení: 2 349 Datum: 24. 11. 2011