Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Funkční a fungující vztahy, to je to, co dnešní společnosti schází…

O důležitosti dobrých vztahů svědčí mimochodem i řada vědeckých studií. Jedna novozélandská například ukázala, že jednoduchý program podpůrných telefonických hovorů od přátel spolu s občasným zvážením (dvakrát měsíčně) byl při udržování dosažené tělesné hmotnosti (po zhubnutí) stejně efektivní jako mnohem sofistikovanější metody. (Tak vidíte, dobré vztahy vám pomohou i zhubnout.)
|
Typ článku: Články

Další studie ukázala, že partneři a blízcí přátelé mají časem tendenci reagovat emocionálně podobným způsobem. Projevilo se, že tato „emocionální konvergence přátelským i romantickým vztahům prospívá a činí je silnějšími a trvanlivějšími". Ještě v další vědci zjistili, že ti lidé, kteří jsou náchylní k zívání, když v jejich blízkosti zívne někdo jiný, současně obvykle dosahují vysoké počtu bodu při testech, ve kterých se měří hladina empatie (tedy vcítění do druhé osoby). Někteří lidé jsou tedy zřejmě tak „naladěni" na druhé, že za určitých situací napodobují jejich chování. Možná patří mezi ně i ti, kteří řeknou „au", když někdo jiný šlápne na ostrý objekt anebo se píchne do ruky.

Je evidentní, že lidská bytost je průsečíkem a výslednicí vztahů.

Někteří z nás mají tendenci stavět svoji hodnotu na tom, co vlastní - na majetku. Jiní na tom, co dokázali - na výkonu, resp. úspěchu. Další na tom, koho znají - vztahují se k populárním osobnostem v různých oblastech: sportu, kultuře, politice. Já bych vás chtěl pozvat k tomu, abyste se společně se mnou zkusili radovat z pěkných vztahů - jinými slovy: jednoduše z toho, že tady ještě (pro někoho) můžeme být!

Robert Žižka, redaktor Pramenů zdraví

Počet přečtení: 2518
Datum: 17. 7. 2014