Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Braňte děti před oblečením z recyklovaných PET lahví

Hlavní výhodou recyklace je zpracování a opětovné využití již upotřebených materiálů, které by jinak byly zlikvidovány jako odpad. Recyklace tak přispívá k ochraně životního prostředí a poklesu tvorby odpadů. V některých případech však může uškodit.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Nejčastěji recyklovaným materiálem jsou PET lahve. Z nich se dá vyrobit řada produktů, o kterých byste ani neřekli, že jsou z PETek. Dobrým příkladem mohou být předměty městského mobiliáře, jako jsou odpadkové koše, lavičky a venkovní květináče. Z PET lahví lze ale vyrobit i zatravňovací tvárnice nebo také netkané látky pro výrobu oblečení. Právě tyto látky představují nebezpečí pro lidské tělo.

Pozor na oděvy z nekvalitního recyklovaného polyesteru

Odborníci ze světa módy a outdoorových oděvů se shodují, že v recyklovaných matriálech je budoucnost. Dnes však ještě velmi jednoduše narazíte na oblečení, které je vyrobeno z recyklovaných PET lahví a jeho kvalita je pochybná. A to i přes snahu vyspělých zemi (včetně EU) využití škodlivých látek omezit nebo zakázat úplně.

Důvodem použití je snaha výrobců snižovat ceny svých produktů. Jednou z cest je právě přidávání recyklovaných PET lahví do oděvů, které se tak stávají pro tělo nebezpečnými. Tato problematika však stále zůstává v pozadí jiných problémů. Přitom situace je velmi závažná.

Problémem je Bisfenol A (BPA)

Bisfenol A je organickou chemickou sloučeninu, která se využívá při výrobě plastů a následných produktů. Své uplatnění nachází ve stavebnictví, obalech, elektronice, plastových nádob a dalších výrobků. Před několika léty byl prokázán její škodlivý účinek na organismy a životní prostředí. A řada organizací (v čele s Greenpeace) začala vyvíjet tlak na její omezení. Není se však třeba obávat všeho co je z PET lahví vyrobeno. Naopak je celá řada produktů, které můžete s čistým svědomím používat, aniž byste se museli obávat.

Úspěch se dostavil v roce 2011. Od června, v souladu s prováděcím nařízením č. 321/2011, jsou v EU zakázány kojenecké láhve obsahující bisfenol A. Greenpeace se však stále snaží o jeho plošné zakázání. A důvody?

Bisfenol A je toxická látka s vlivem na lidský organismus. Vystavení se byť jen nízkým dávkám této sloučeniny může přispět ke vzniku cukrovky, rakoviny prsu nebo rakoviny varlat a prostaty. Největší obavy však odborníci mají z vlivu na novorozence a děti. Dětský organismus totiž není schopen BPA odbourávat (proto nařízení Evropské komise).

Nenechávejte nic náhodě a braňte své dítě

Velkým problémem jsou levné oděvy z Číny. Mnoho rodičů se snaží ušetřit a na úkor kvality kupuje oblečení za nízké ceny, které může obsahovat umělé látky z recyklovaných PET lahví. Tyto materiály však mohou obsahovat škodlivý bisfenol A a zároveň mohou mít nižší prodyšnost a dráždit dětskou pokožku. V řadě případů navíc není možné oblečení z důvodu jeho špatné kvality prát na 60 až 70 stupňů, což jsou teploty, při kterých se bakterie ničí. Proto pečlivě vybírejte, co na svého drobečka nasadíte!

Jakub Rejnuš

Počet přečtení: 7140
Datum: 13. 8. 2013