Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dobrá hudba prospívá mysli

Výzkumy potvrzují, že dobré duševní zdraví je důležitou součástí boje se stresem. Když například posloucháte dobrou hudbu, prospívá to vašemu duševnímu zdraví. Existuje mnoho důkazů o schopnosti hudby přinášet úlevu od stresu. Uvažujeme-li o hudbě, můžeme si položit otázku: Má hudba sama o sobě přirozené uzdravující účinky, anebo vytváří prostředí a poskytuje podněty k relaxaci?

Jedním ze způsobů, jak to můžeme zjistit, je zkoumání vlivu hudby na novorozence. Někdo možná namítne, že lidský plod je vystaven zvukům již v děloze a není pravděpodobné, že by se naučil spojovat relaxační techniky s posloucháním hudby.

Podívejme se na výzkum, který se zabýval vlivem hudby na nedonošené děti a na děti s nízkou porodní hmotností, které byly umístěny na jednotce intenzivní péče pro novorozence. Výzkum se zaměřil na pozorování dvaapadesáti dětí v inkubátoru, které byly ve stabilizovaném stavu. Polovina z nich 3x denně poslouchala ukolébavky a dětskou hudbu (nikoli rockovou). Druhá polovina neposlouchala žádnou hudbu. V obou případech se sledovalo stresové chování, hmotnost, příjem kalorií i potravy a délka pobytu v nemocnici. Děti, které poslouchaly hudbu, přibíraly rychleji na váze, měly větší chuť k jídlu a v nemocnici strávily kratší dobu.

Výzkumy Presbyteriánské nemocnice Pittsburské univerzity i výzkum uveřejněný v časopise Národního onkologického institutu USA odhalily, že uklidňující hudba má mnoho pozitivních účinků.

Hluboké dýchání, klasická hudba a zvuky přírody snižují stres. Hluboké dýchání se často dává do souvislosti s východními meditačními technikami, ale výhody dechových cvičení lze poznat i bez duchovního pozadí.

V jednom výzkumu dostaly zkoumané osoby úkol, který jim způsobil duševní stres, což vedlo ke zvýšenému krevnímu tlaku. Po ukončení úkolu měřili výzkumní pracovníci průměrný čas, za který se krevní tlak zkoumaných vrátil do normálu. Výsledek činil tři a půl minuty.

Jiné osoby potom dostaly stejný úkol a po něm prováděly dechové cvičení s hlubokými nádechy a výdechy. Jejich krevní tlak se dostal do normálního stavu za dvě a půl minuty.

Při třetím pokusu poslouchaly zkoumané osoby po skončení úkolu klasickou hudbu. Čas návratu krevního tlaku do normálního stavu činil necelé tři minuty. Čtvrtá skupina poslouchala zvuky přírody (vlny oceánu, déšť apod.). Výsledný čas byl tři minuty. Hluboké dýchání, klasická hudba i přírodní zvuky evidentně pomáhají zotavit se z náhlého stresu.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 2627
Datum: 30. 3. 2009