Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ženšen pravý

Jde o velmi starou tonizující rostlinu známou v oblasti východní Asie téměř 5 000 let. Studiem chemického složení ženšenu bylo zjištěno, že kořeny těchto rostlin obsahují vedle uhlohydrátů, tuků a bílkovin i velké množství dalších látek, mj. např. vitamíny, minerály, oleje, daukosterin, ale především početnou skupinu glykosidů nazvaných ginsenosidy panaxosidy.
|
Typ článku: Články

Ženšen pravý je bylina s vytrvalým mrkvovitým, dužnatým, žlutošedě zbarveným kořenem, který svým rozvětvením někdy připomíná tvar lidského těla. Nadzemní část rostliny tvoří většinou jediná lodyha ukončená růžicí dlouze řapíkatých, zpravidla pětičetných listů. Plod je šťavnatá, jasně červená bobule s 1-3 semeny světle žluté barvy.

V čínské medicíně se ženšen používá k prevenci a terapii řady chorob. Preparáty z ženšenu působí povzbudivě na centrální nervovou soustavu a mohou mít blahodárný vliv na celý organismus, kde upravují narušené funkce jednotlivých orgánů a zvyšují imunitu. Mají tedy neobyčejně široký záběr terapeutického působení a mohou se používat i dlouhodoběji.

Ženšen se obvykle ordinuje v podobě jednoduchých specialit, jako jsou sirupy, léčivé medy, porcované čaje, tablety, extrakty, tinktury, ale i kosmetické krémy a masti. Používají se především při fyzické a duševní únavě, vyčerpanosti, při snížené pracovní aktivitě, při oslabení organismu dlouhou a těžkou nemocí, při narušení funkce srdečně cévního systému, při diabetu, při špatné funkci pohlavních žláz i při některých potížích psychického rázu.

Z knihy „Herbainfo - bylinářský průvodce".

Počet přečtení: 3109
Datum: 1. 11. 2012

Mohlo by vás zajímat

Ženšen pravý