Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Skutečně máte překyselený organismus?

Asi bych toto téma obešel velkým obloukem, ale vzhledem k tomu, že se na nás ze všech stran valí pH knihy, pH diety, „neutralizační pH zázraky“ a pH otázky, pár slov vám k němu řeknu.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Podstata pH velmi zjednodušeně: Množství iontů vodíku určuje kyselost anebo zásaditost chemické látky anebo chemického prostředí. Toto pH může být 0 až 14. Hraniční hodnota je 7,0 – všechno, co je méně, je „kyselé“ (čím blíže k nule, tím kyselejší), a všechno, co je více, je „zásadité“ (čím blíže ke čtrnáctce, tím zásaditější).

Bludy se hlásí o slovo

Ony pH diety, pH knihy i prodavači pH „neutralizátorů“ svorně tvrdí, že vlivem stravy a stresu jsme permanentně „překyselení“ a že tato „překyselenost“ je příčinou řady onemocnění, počínaje nachlazením a konče rakovinou. Můžete se dočíst například takovéto věci: „Organismus, aby se vypořádal s nadbytkem kyselé stravy, ukládá nadbytečnou kyselinu do tuku, čímž ji separuje od funkčního organismu a zabraňuje zvýšení pH. Mohou se vám z toho tvořit bulky v tukových tkáních anebo nádory. Když se poté upraví pH, zmenšují se i tyto kyselinové bulky nebo nádory.“ Uf!

Člověk, který tomu uvěří, se chová asi takto: „Nejprve jsem si měřila pH slin a moči pomocí indikačních proužků a zjistila jsem, jak je moje tělo překyselené. Tak jsem začala odkyselovat sodou bikarbonu, ale dozvěděla jsem se, že to leptá žaludek. Potom jsem četla knihu o odkyselení od Kurta Tepperweina. Produkty, které jsou v knize zmíněné, se dají koupit přes internet. Je tam i směs na odkyselení, která se pije. Zkusila jsem ten přípravek a postupně registrovala (na pH proužcích), jak se mé tělo odkyseluje.“

Co je tedy pravda? Dobře si prohlédněte tabulku, která ukazuje normální hodnoty pH všech důležitých tělesných tekutin:

Tělesná tekutina a pH

krev: 7,34 – 7,45
sliny: 6,5 – 7,5
moč: 5,5 – 7,0
poševní tekutina: 3,8 – 4,5
spermatická tekutina: 7,2 – 7,8
žluč: 8,0 – 8,5
pankreatická šťáva: 7,5 – 8,5
žaludeční šťávy: 1,0 – 1,5
střevní šťávy: 7,5 – 8,0
mozkomíšní mok: 7,3 – 7,6

Už jeden pohled na tato čísla stačí, aby moudrý člověk pocítil úctu ke své vlastní chemii – tělo pomocí složitých mechanismů udržuje složení jednotlivých prostředí. Je to všechno o mnoho citlivější než nejdražší rolexky! A tato úcta by měla být dostatečnou zábranou před pácháním jakýchkoliv nesmyslů. Vzápětí si přirozeně položíte otázku: „O kterém pH je vlastně řeč?“ Když se ještě jednou podíváte do tabulky, zjistíte toto:

Obsah žaludku je vždycky kyselý; když říhnete (pardon) anebo máte reflux, je to možná známka toho, že jste snědli mnoho bramborového salátu anebo vypili hodně vína, ale rozhodně to nic neříká o pH krve. Je-li reflux zásaditý, je to vážný signál: buď máte v žaludku žluč, anebo jste se skutečně předávkovali onou sodou bikarbonu! Váš žaludek zmetabolizuje běžnou dávku 10 g bikarbony (asi 2 čajové lžičky) za pár minut tak hravě, že se krev o tom ani nedozví (naštěstí). Aby bikarbona pohnula celým pH vaší krve (nedělejte to, věřte mi!), museli byste jí najednou spořádat až okolo 200 gramů – čímž byste spáchali úkladnou sebevraždu svého jícnu i žaludku.

Vaše moc je kyselá prakticky vždy – je to přirozené a brání to infekci. Rozhodně to nedokazuje „překyselení“ těla. Násilně udržovaná zásaditá moč může podpořit vznik infekce anebo kamenů. Sliny jsou kyselé často – ale závisí to na tom, co jste právě jedli anebo pili, nikoliv na tom, co jíte a pijete dlouhodobě. „Překyselený“ člověk (pH krve méně než 7,0) sliny už nebude mít asi žádné. Z výše uvedeného vyplývá, že výsledek měření pH těchto tekutin vám téměř vždy ukáže „překyselení“ – a přesně o to prodejcům „pH kúr“ jde. To za prvé. A nyní to důležitější:

Krev je vždy mírně zásaditá – vždy! Už malý posun pH krve směrem nahoru anebo dolů naruší mnohé tělesné funkce. Ono „překyselení“ krve (méně než 7,0), kterým nás straší, není slučitelné se životem. Měla-li by mít ona pH strašidla pravdu, tak jsme všichni po smrti (anebo přinejmenším ležíme na jednotce intenzivní péče).

Již slyším zuřivé výkřiky prodavačů „alkalizačních pomůcek“, počítal jsem s tím. Vnímám však i úlevu a kameny padající z mnoha srdcí – ne, už se nemusíte bát lživého strašáku, že jste „překyselení“.

Z knihy Igora Bukovského Návod na prežitie pre ženu. Vydala Ambulance klinické výživy (AKV).

Počet přečtení: 9809
Datum: 8. 1. 2015