Umývání rukou udrží děti ve školních lavicích | Prameny zdraví

Umývání rukou udrží děti ve školních lavicích

Důsledně dodržovaný program pravidelného umývání rukou by měl snížit počet žáků základních škol, kteří musejí zůstat doma kvůli infekčním onemocněním, zvláště jejich gastrointestinálním příznakům.

Umývání rukou udrží děti ve školních lavicích

Rubrika: Infekční nemoci | Typ článku: Studie

Ve studii vypracované dr. Deanne Masterovou z Providence Hospital v Southfieldu v Michiganu se ukázalo, že mytí rukou ve škole aspoň čtyřikrát denně vedlo k podstatnému snížení absencí z důvodu přenosných nemocí. Dr. Masterová uvedla: „Podobně jako trváme na tom, aby si děti čistily zuby, česaly vlasy a jedly to, co mají na talíři, bychom měli dbát i na to, aby si pravidelně myly ruce.“

Studie se zúčastnilo 305 dětí z první až páté třídy. Sledované období trvalo 37 dětí. U dětí ze skupiny, která si pravidelně myla ruce, bylo zaznamenáno celkem 116 dnů absencí, ve skupině, která si ruce nemyla, bylo absencí z důvodu nemoci celkem 175. Největší rozdíly v počtu dní absencí byly zjištěny u dětí, které chyběly z důvodu žaludečně-střevních potíží: 18 dní (mycí skupina) versus 49 dní (skupina, kde nedošlo k intervenci).

Family Medicine 1997;29(5):336-339

Počet přečtení: 2 697 Datum: 4. 2. 2020