Tuková buňka – továrna na estrogen | Prameny zdraví

Tuková buňka – továrna na estrogen

Strava ovlivňuje hladinu estrogenu několika způsoby: udržováním tělesné váhy a zvláště jejím zvyšováním; určováním typu baktérií žijících ve střevech a příjmem chemikálií z okolního prostředí do systému lidského těla.

Tuková buňka – továrna na estrogen

Rubrika: Zdraví ženy | Typ článku: Články

Všichni víme, že strava s vysokým obsahem tuku je hlavní příčinou přibývání na váze. Když konzumujeme více tuku, tukové buňky v tukových tkáních bytní. Tyto tukové buňky se stávají továrnami na výrobu estrogenu.

Proces začíná tvorbou mužských hormonů, nazývaných androstenediony, které se vytvářejí žlázou nadledvinek a vaječníky. V tukových buňkách se tyto mužské hormony mění na estrogen. Čím více je člověk tlustší, tím více hormonů produkuje.

Mezi mladými dívkami mají největší riziko vysokých hladin estrogenu ty z nich, které jsou obézní. Se stoupající spotřebou tuku a zvyšující se váhou roste i hladina estrogenu, což u mladých dívek způsobuje zrychlený nástup fyzické a pohlavní dospělosti.

Přeměna žlučových kyselin na pohlavní hormony

Tukové buňky nejsou jediným zdrojem vysokých hladin estrogenu u dětí. Dalším je druh baktérií, které osidlují tlusté střevo mladých dívek. Strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem vlákniny napomáhá ve střevním traktu k vytváření takového typu baktérií, které jsou schopné přeměňovat žlučové kyseliny na pohlavní hormony, včetně estrogenu. Tyto hormony jsou poté vstřebávány stěnou střeva do krevního řečiště.

Lidé na tučné stravě nejenom, že mají vyšší množství těchto baktérií, jejich tělo současně produkuje větší množství žlučových kyselin, které baktérie používají k přeměně na hormony. Příčinou je, že žlučové kyseliny se vytvářejí v játrech ve snaze trávit tuk. Pokud vaše dítě jí stravu s vysokým obsahem tuku, je v jeho střevech větší množství žlučových kyselin a proto dochází i k přeměně jejich většího množství na pohlavní hormony.

Opětná cirkulace estrogenu

Estrogen obíhá zdravým tělem pouze jednou. Tento hormon je produkován vaječníky a tukovými buňkami a vylučován do krevního řečiště, kterým cestuje do celého těla a ovlivňuje orgány, které jsou na něj citlivé, včetně prsou, dělohy, vaječníků, pokožky a dalších tkání. Po jednom celém oběhu odchází veškerý estrogen z těla játry, která jej vyloučí do střevního traktu, odkud je nakonec stolicí vyloučen.

Aby zabránila opětnému vstřebání estrogenu do těla, játra jej slučují s nevstřebatelnou látkou. Strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem vlákniny, zvláště strava bohatá na maso, napomáhá růstu střevních baktérií, které jsou schopné tyto nevstřebatelné komplexy dělit a tak umožňovat opětné a opakované vstřebávání estrogenu do krevního řečiště. Jakmile se octne tento uvolněný estrogen v krevním řečišti, přispívá zde k navyšování celkového zatížení estrogeny a opakovaně stimuluje tkáně, které jsou na působení hormonů citlivé. Čistým výsledkem je zvýšení celkové hladiny estrogenu v ženském těle.

Estrogenní účinky toxických látek ze životního prostředí

Čím výše se pohybujete v potravním řetězci, tím vyšší jsou koncentrace toxických látek ze životního prostředí v tkáních a tukových buňkách zvířat. Způsob, jakým k tomu dochází, je velmi jednoduchý: rostliny obsahující jedovatá rezidua jsou konzumovány zvířaty. Během doby se tyto toxiny akumulují a koncentrují se v tukových buňkách zvířat; do vašeho těla se dostávají, kdykoliv konzumujete živočišné potraviny. Tak jsou tmavé maso, mléčné výrobky, drůbež a ryby hlavními zdroji znečištění ze životního prostředí ve stravě.

Jakmile se ocitnou ve vašem těle, tyto chemické látky putují k tukovým buňkám, se kterými reagují a spojují se. Mnohé z těchto chemikálií, zvláště pesticidy, jako je atrazin, DDT, dieldrin, endosulfan a toxafan, mají estrogenní účinky. Jednotlivě jsou jejich účinky slabé, když se však ve vašich tkáních zkombinují, mohou se stát výjimečně silnými estrogeny, které násobí svoji sílu 160krát až 1600krát.

Je užitečné poznamenat, že ještě v roce 1995 se použilo rekordní množství pesticidů, insekticidů a herbicidů, a to i přes vyhlášení představitelů chemického průmyslu a farmářů, že užívání pesticidů se omezuje.

Estrogeny v mléku

Co si většina lidí, kteří se usmívají, když vidí, jak nějaká celebrita propaguje konzumaci mléčných výrobků, neuvědomuje, je, že sklenice mléka, kterou pijí, je plná hormonů.

Většina dnešních dojnic je březích. Na rozdíl od většiny lidí březí krávy i nadále dávají mléko. Jejich březost způsobuje vysoké hladiny estrogenu (estronu), které kolují ve zvířecím těle. A tak není nijak překvapivé, že i mléko, které dávají tyto březí krávy, obsahuje velká množství estrogenu.

Z knihy dr. Johna McDougalla „The McDougall Program for Women".

Počet přečtení: 7 030 Datum: 26. 8. 2014