Stres zvyšuje riziko zlomenin krčku stehenní kosti | Prameny zdraví

Stres zvyšuje riziko zlomenin krčku stehenní kosti

Léky kortizolového typu, které se užívají například při léčbě astmatu, mohou mít škodlivý účinek na pevnost kostí. Nemělo by nás překvapit, že lékařské výzkumy objevily souvislost mezi stresem a zlomeninami krčku stehenní kosti. Studie asi 18 000 norských žen starších padesáti let zjistila, že ukazatele duševního distresu – jako je samota a nespokojenost se životem – předpovídaly vyšší riziko zlomenin.

Stres zvyšuje riziko zlomenin krčku stehenní kosti

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Rady lékaře

Odborníci zkoumali i další faktory podílející se na této nelichotivé statistice a našli souvislost mezi duševním distresem a neschopností udržet si zdravý životní styl. Například ženy, které trpí větším distresem, mají větší sklon ke kouření a ke špatnému stravování.

Některé účinky stresu nemusí být až tak dramatické jako jiné nemoci a stavy, o kterých jsme se již zmínili a které ohrožují život nebo poškozují zdraví. V každém případě však souvislost mezi stresem a zdravím vede k důležitému závěru: přetrvávající stres je závažným faktorem, který může v lidském organizmu způsobit rozsáhlé škody.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 2 461 Datum: 7. 3. 2009