Stres ovlivňuje schopnost kůže bránit se nemoci | Prameny zdraví

Stres ovlivňuje schopnost kůže bránit se nemoci

Mohou být úzkost, sklíčenost či duševní chaos doslova „vepsány do vaší tváře“? Vědci se nyní domnívají, že tento slovní obrat může být pravdivý.

Stres ovlivňuje schopnost kůže bránit se nemoci

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Studie

Ve studii na 27 zdravých studentech University of California měřil výzkumný tým pod vedením dr. Eliase hladinu podrážděnosti, neklidu, úzkosti, deprese, únavy a napětí při třech různých příležitostech během osmi týdnů; toto období zahrnovalo dva svátky a zkouškové období.

Vědci nalepovali a strhávali lepicí pásku z předloktí studentů a měřili, jak rychle byla kůže schopna se vzpamatovat a řádně „dýchat“. Ukázalo se, že rychlost zotavení přímo závisela na hladině stresu - při značném stresu během zkoušek byla schopnost regenerace kůže značně zhoršena.

Podle výzkumníků by se tak mohli jedinci vystavení stresu stát snadnějšími obětmi některých běžných kožních onemocnění, jako je např. lupénka či dermatitida. Důležitost antistresových technik, zahrnujících obvykle kombinaci pohybového programu, zdravé stravy a odpočinku, tím opět vystupuje do popředí.

Archives of Dermatology 2001;137:53-59, 78-80

Počet přečtení: 3 658 Datum: 1. 1. 1970