Strava a pohyb snižují cholesterol více než léky | Prameny zdraví

Strava a pohyb snižují cholesterol více než léky

Lékařské poznatky svědčí o tom, že i když podávání léků na snižování cholesterolu přináší určitý prospěšný účinek, děje-li se tak v kombinaci s úpravou stravy a zajištěním dostatku pohybové aktivity, výsledky jsou mnohem lepší.

Strava a pohyb snižují cholesterol více než léky

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Studie

Ve studii na lidech se srdečním onemocněním, kteří užívali statiny (druh léků na snížení hladiny cholesterolu), se ukázalo, že ti z nich, kteří se současně drželi jídelníčku s velmi omezeným obsahem tuku a byli pravidelně fyzicky aktivní, měli během pěti let sledování o 67 % nižší riziko infarktu či mozkové mrtvice. Podle dr. K. Lance Gouda z University of Texas Medical School v Houstonu lze koronárnímu srdeční onemocnění předcházet, stabilizovat je a dokonce je i zvrátit (vyléčit) při optimální životosprávě – v kombinaci s podáváním léků.

Studie se zúčastnilo 409 účastníků s onemocněním věnčitých tepen. Byli rozděleni do tří skupin podle toho, jaký léčebný program si vybrali. Skupina s nejintenzivnější léčbou (a největším prospěšným účinkem) se vedle užívání statinů věnovala čtyři- až pětkrát týdně minimálně půl hodiny denně fyzické aktivitě. Obsah tuku ve stravě byl omezen na méně než 10 % zkonzumovaných kalorií.

Journal of the American College of Cardiology 2003;41:263-274

Počet přečtení: 3 370 Datum: 15. 10. 2007