Statistiky ohledně nadváhy v České republice jsou docela depresivní. Existuje vůbec nějaké řešení? | Prameny zdraví

Statistiky ohledně nadváhy v České republice jsou docela depresivní. Existuje vůbec nějaké řešení?

V České republice má nadváhu více než 50 procent obyvatelstva ve věku 20 až 65 let; obézních je 20 procent žen a 16 procent mužů. I když jsme mnozí už mnohokrát selhali a nemáme chuť se už o nic pokoušet, bezpochyby je v nás alespoň nepatrná jiskérka víry.

Statistiky ohledně nadváhy v České republice jsou docela depresivní. Existuje vůbec nějaké řešení?

Rubrika: Hubnutí a obezita | Typ článku: Poradna výživy

To je důležité – zkuste ji rozdmýchat a začněte pracovat na obnovení vašeho sebevědomí, zdraví a životního elánu. Rozhodněte se pro životní styl, který zlepší vaše zdraví, zvýší vaši vitalitu, sníží riziko mnoha nemocí a dovolí vám jíst do sytosti a přitom i hubnout bez pocitu hladu.

Obezita je důsledkem nadměrného příjmu energie, který převyšuje množství energie potřebné k životu a pohybu. Tyto energetické přebytky se pak ukládají ve formě tuku. Za každých 14 665 kJ (3500 kcal) přebytečné energie, která se časem akumuluje, se uloží v organismu půl kilogramu tuku.

Když si každý den namažete na chleba o 15 g másla více než obvykle (to odpovídá energeticky 419 kJ nebo 100 kcal), pak to za jeden rok představuje přibližně 4,7 kg tělesného tuku navíc. Na druhé straně, když si sedmkrát po sobě odpustíte kousek tučného dortu (kousek může obsahovat 2100 kJ nebo 500 kcal), zhubnete o půl kila.

Tajemství úspěchu spočívá v nižším příjmu energie, avšak nikoli v omezení množství konzumovaného jídla.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 2 307 Datum: 25. 3. 2009