Slyšela jsem, že chemoterapie má hrozné vedlejší účinky. Co mohu očekávat? | Prameny zdraví

Slyšela jsem, že chemoterapie má hrozné vedlejší účinky. Co mohu očekávat?

Vedlejší účinky adjuvantní chemoterapie jsou, mírně řečeno, nepříjemné. Ve skutečnosti jsou tak vážné, že 79 procent žen udalo, že narušily jejich životní styl, a 29 procent žen prohlásilo, že již nikdy by tuto zkušenost nepodstoupily.

Slyšela jsem, že chemoterapie má hrozné vedlejší účinky. Co mohu očekávat?

Rubrika: Léky | Typ článku: Rady lékaře

Mnoho žen, ne-li většina, přestane s chemoterapií před tím, než je běh injekcí a prášků u konce, kvůli vážným nepříznivým účinkům léků. Mezi tyto účinky patří vypadání vlasů, žaludeční nevolnost, ztráta nervové funkce, snížení počtu krvinek, které způsobuje anémii a umožňuje vznik infekcí, průjem, cystitida, zvracení a výskyt vředů v ústech.

Léky používané při chemoterapii potlačují imunitní systém a snižují schopnost těla bojovat proti mikrobiálním infekcím a bránit se proti rakovině. Díky této experimentální terapii je naopak reálné, že rakovina bude dále postupovat a vytvoří se nové nádory. Virové infekce jsou u žen, které se podrobují adjuvantní chemoterapii (proti rakovině prsu), dvakrát častější.

Rutinní pooperační poskytování chemoterapie vystavuje všechny ženy silným toxickým účinkům těchto léků. Fakta nasvědčují tomu, že určitého zlepšení v době přežití, které bylo zaznamenáno u žen léčených chemoterapií, lze stejně účinně dosáhnout, když je chemoterapie nechána v záloze pro použití až při opětovném výskytu nádoru. Má-li chemoterapie nějakou významnou výhodu pro přežití, pak ve chvíli, kdy je prováděna v posledním stadiu nemoci, přivodí  ženám už jen zbytečné utrpení.

Vzhledem k tomu, že prospěšnost adjuvantní chemoterapie je velmi pochybná a její toxicita vůči tělu jednoznačná, měl by být tento způsob experimentování vyhrazen pro klinické výzkumné studie a ženy by jej měly být ušetřeny, dokud nebude potvrzena účinnost této terapie.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 11 005 Datum: 14. 1. 2009