Ryby jsou prý velmi zdravé, ale vy tvrdíte, že bychom neměli jíst ani je. Proč? | Prameny zdraví

Ryby jsou prý velmi zdravé, ale vy tvrdíte, že bychom neměli jíst ani je. Proč?

Na to, aby vám ryby poskytly ochranu o které se píše v novinách a časopisech, museli by jste týdně jíst aspoň 4 porce mastných mořských ryb a ne jednou za měsíc chudé rybí filé. To za prvé. A za poslední: Ryby obsahují tuk a v něm navázaných mnoho toxických látek z vody, ve které žijí.

Ryby jsou prý velmi zdravé, ale vy tvrdíte, že bychom neměli jíst ani je. Proč?

Rubrika: Mýty a omyly | Typ článku: Poradna výživy

Vypili by jste dva litry vody z Vltavy jen tak, bez filtrování? Asi ne, ta voda je špinavá už na pohled. A přesto sníte rybu, která obsahuje neporovnatelně víc chemické „špíny“. Analýza obsahu toxických látek v těle ryby žijící v jezeře Ontario ukázala, že obsah toxinů odpovídá asi 1,5 milionu litrů vody z jezera. Jinak řečeno: jestli jste povečeřeli takovouto rybu, přijali jste tolik chemické nečistoty, že by jste museli vypít 1 a půl milionu litrů vody z jezera, aby jste byli stejně „zamoření“.

Ryby však obsahují méně nasycených a víc polynenasycených mastných kyselin, než maso vepřové či hovězí, proto je ryba lepší alternativa než červené maso. Jestli si máte vybrat mezi řízkem a rybou, dejte si rybu! … a příště běžte tam, kde vám nabídnou i tofu nebo brokolici.

MUDr. Igor Bukovský, vědecký pracovník FÚ LF UK v Bratislavě, odborník v oblasti výživy a prevence chorob

Počet přečtení: 3 557 Datum: 23. 9. 2010