Řekněte mi o operaci bypassu více. Slyšel jsem, že patří mezi nejdůležitější chirurgické zákroky. | Prameny zdraví

Řekněte mi o operaci bypassu více. Slyšel jsem, že patří mezi nejdůležitější chirurgické zákroky.

Operace začíná řezem kůží, následuje podélné rozštěpení prsní kosti kostní pilkou. Poté je otevřen hrudník a vak obsahující srdce, takže je odhaleno bijící srdce. Jedna hadice z přístroje zajišťujícího mimotělní oběh je vsunuta do pravé předsíně anebo pravé horní srdeční komory.

Řekněte mi o operaci bypassu více. Slyšel jsem, že patří mezi nejdůležitější chirurgické zákroky.

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Tato hadice slouží k odvádění krve z těla do přístroje pro mimotělní oběh. Další hadice, která vrací krev z přístroje zpět do těla, je vložena do aorty. Přístroj pro mimotělní oběh zajišťuje během operace, která může trvat i několik hodin, funkci plic a pacientova srdce. Zatímco jeden chirurgický tým pracuje na orgánech v hrudníku, druhý tým odebírá safenózní žílu z nohy.

Mají-li být bypassy přišity k srdečním cévám, musí být činnost srdečního svalu na krátkou chvíli zastavena. Do koronárních cév se vpustí velmi studený roztok s vysokým obsahem draslíku, který srdeční sval paralyzuje. Přístroj pro mimotělní oběh mezitím ochladí krev, která následně ochladí celé tělo. Jakmile jsou potřebné bypassy všity do cév, chlazení je přerušeno, srdeční sval i krev se zahřejí a životodárný tlukot srdce se může obnovit. Pro naskočení normálního rytmu musí být někdy do srdce puštěn elektrický šok. Tkáně stěny hrudníku jsou sešity a pacient je odvezen na pooperační pokoj.

Mají-li být drobné krevní cévy přišity na místo tak, aby krev proudila bez toho, že by docházelo k nejnepatrnějším únikům, musí chirurg pracovat velmi přesně a jemně. Za toto vynikající zvládnutí techniky dostává v USA chirurg voperovávající bypassy 3 000 až 6 000 dolarů za každou operaci, byť v některých případech může představovat pro hlavního chirurga jenom několik minut skutečného operačního času. Operace bypassu je pětimiliardový business, který mnohému chirurgovi přináší roční příjem milion dolarů (často i více). Téměř jako na běžícím pásu posílají lékaři každý rok více než 200 000 důvěřujících pacientů k chirurgům – s požadavkem na přemostění ucpaných cév.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 516 Datum: 14. 1. 2009