Proč tolik odborníků ve zdravotnictví účinky bílkovin ignoruje a dále doporučuje jako prevenci osteoporózy větší množství vápníku ve stravě? | Prameny zdraví

Proč tolik odborníků ve zdravotnictví účinky bílkovin ignoruje a dále doporučuje jako prevenci osteoporózy větší množství vápníku ve stravě?

To je jednoduchá otázka, na kterou ale není jednoduchá odpověď; zvláště když si dobře uvědomujeme, co vědecké studie prokazují o účincích bílkovin a vápníku na naši vápníkovou bilanci. Zvažme tyto faktory a jejich možný vliv na současná doporučení.

Proč tolik odborníků ve zdravotnictví účinky bílkovin ignoruje a dále doporučuje jako prevenci osteoporózy větší množství vápníku ve stravě?

Rubrika: Osteoporóza | Typ článku: Rady lékaře

Zamezení ztrát kosti snížením obsahu bílkovin ve stravě je terapie, kterou potravinářský průmysl (nemluvě o většině konzumentů) prostě odmítá přijmout. Snížení obsahu bílkovin v naší stravě by znamenalo pro masný a mlékárenský průmysl (plus výrobu vajec) velké ekonomické problémy.

Ke střetu se zájmy potravinářského průmyslu však nedochází, pokud budeme dále ignorovat roli, kterou bílkoviny v tomto problému hrají, a doporučovat každodenní polykání velkých dávek vápníku. Doporučování přídavku vápníku je v zájmu mlékárenského průmyslu a firem, které se zabývají výrobou vápníkových doplňků.

Z pohledu běžného strávníka pak platí, že způsobují-li potraviny s vysokým obsahem bílkovin osteoporózu, měli bychom omezit či se zcela vzdát všech těch chutných delikates, které jsme si tak zamilovali, jako řízků, kuřecího a rybího masa, sýrů, tvarohu atd. Namísto toho bychom si měli oblíbit obiloviny, čerstvé ovoce a zeleninu. Od každého to bude vyžadovat velké změny, pokud se toto téma někdy dostane do středu veřejné i odborné pozornosti, kam určitě patří.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 166 Datum: 13. 1. 2009