Proč na tom záleží, jaké nápoje piji? Cožpak neobsahují všechny vodu? | Prameny zdraví

Proč na tom záleží, jaké nápoje piji? Cožpak neobsahují všechny vodu?

Organismus dokáže využít vodu ve všech možných formách, u některých nápojů je to však problematické. Obsahují mnoho energie, a proto musí být zpracované jako jídlo. Tato nadbytečná energie pak vede k nadměrnému ukládání tuků, výkyvům hladiny glukózy v krvi a ke zpomalení procesu trávení.

Proč na tom záleží, jaké nápoje piji? Cožpak neobsahují všechny vodu?

Rubrika: Voda | Typ článku: Poradna výživy

Pokud jde o čistou vodu, ta žaludkem jenom projde, aniž by vyžadovala jakékoli zpracování či trávení; nedráždí a neruší žádné tělesné pochody a hlavně neobsahuje vůbec žádnou energii.

Ovšem cukr obsažený v limonádě vyžaduje ke svému zpracování další vodu. Většina běžných nápojů přispívá k překyselení žaludku. Nápoje typu cola obsahují navíc fosfor, který podporuje větší vylučování vápníku z organismu a tím přispívá k rozvoji osteoporózy.

Do všech nápojů, ať již obsahují cukr nebo ne, se přidávají nejrůznější chemické látky kvůli barvě, chuti, konzervaci nebo i z dalších důvodů. Některé z těchto látek působí dráždivě na sliznici žaludku, mnohé pak pro svou detoxikaci a vyloučení z organismu vyžadují dobrou činnost jater a ledvin.

Pitím čisté vody vyřešíte všechny tyto problémy. Nebudete se potýkat s žádnými nadbytečnými kaloriemi, které by zpomalovaly trávení a způsobovaly nadváhu, s žádnými látkami, které by dráždily sliznici žaludku a střev nebo nepříznivě ovlivňovaly váš organismus.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 2 872 Datum: 15. 5. 2009