Při cvičení jsem si povšiml, že bolest na prsou je nejsilnější, když začínám. Je to varovný signál, že bych neměl ve cvičení pokračovat? | Prameny zdraví

Při cvičení jsem si povšiml, že bolest na prsou je nejsilnější, když začínám. Je to varovný signál, že bych neměl ve cvičení pokračovat?

Bolest se obvykle dostavuje během několika prvních minut po započetí rázné fyzické aktivity, jako je chůze, jogging, jízda na kole nebo plavání.

Při cvičení jsem si povšiml, že bolest na prsou je nejsilnější, když začínám. Je to varovný signál, že bych neměl ve cvičení pokračovat?

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Po překonání tohoto počátečního nepohodlí může však mnoho srdečních pacientů pokračovat i poměrně dlouhou dobu ve fyzické aktivitě bez dalších bolestí. Tento tzv. zahřívací fenomén je výsledkem zvýšeného přítoku krve do srdce po zahájení cvičení.

Při zahajování pohybového programu musíte být opatrný, riziko náhlého úmrtí je totiž při vykonávání náročnějších fyzických aktivit bez dostatečné přípravy vyšší než při klidnějších aktivitách. U někoho, kdo trpí těžkou aterosklerózou, může někdy dodatečný požadavek na dodávku krve pro srdeční sval znamenat onu poslední kapku vedoucí k příhodě, která se může stát osudnou, např. k srdeční arytmii nebo infarktu. Mnozí lidé, kteří náhle zemřou při nějakém cvičení, měli již dříve nějaké příznaky srdečního onemocnění, někteří ale žádné varovné signály dříve nepocítili.

Mezi populací je však riziko náhlého úmrtí malé a nemělo by zdržovat osoby s onemocněním srdce od pohybových aktivit jako prostředku ke zlepšení svého celkového zdraví a snížení rizika infarktu. Přesto při cvičení buďte opatrní! Začněte s relativně nenáročnými aktivitami, pak se postupně vypracujte k aktivitám vyžadujícím větší nasazení. Současně musí být vaše pozornost upřena i na další faktory, které ovlivňují riziko srdečních záchvatů a náhlého úmrtí, zejména na stravu.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 756 Datum: 14. 1. 2009