Práce s biofeedbackem pomáhá při mnoha nemocech, které souvisejí se stresem | Prameny zdraví

Práce s biofeedbackem pomáhá při mnoha nemocech, které souvisejí se stresem

Biofeedback se měří přístrojem, který sleduje tělesné funkce pacienta v různých životních situacích. Zjišťuje se například stupeň relaxace, který pacient dosáhne při relaxačních technikách (relaxační techniky pomáhají pacientovi se uvolnit).

Práce s biofeedbackem pomáhá při mnoha nemocech, které souvisejí se stresem

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Poradna pro duševní zdraví

Na různých místech se na pokožku připevní senzory, které měří napětí svalů, odpor kůže, tep, krevní tlak atd. Napětí se v souvislosti s množstvím stresu mění. Člověk napojený na přístroj tak může určit, jak různé aktivity ovlivňují měřené ukazatele. Účelem je pomoci pacientovi lépe si uvědomit podněty, které u něj vyvolávají stres i příznaky stresu, a také získat účinnější schopnosti k jeho zvládání.

Práce s biofeedbackem pomáhá při mnoha nemocech, které se stresem souvisejí. Jak uvádí vynikající článek publikovaný v časopise The Integrative Medicine Consult, patří mezi ně bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, porucha pozornosti při hyperaktivitě (ADHA), inkontinence moči a Raynaudova nemoc (bolestivý stav rukou vyvolaný chladem). Tento pramen dále uvádí pozorování, kdy v 18 výzkumech pomocí biofeedbacku při vysokém krevním tlaku poklesl systolický tlak v průměru o 7,8 bodů a diastolický o 5,6 bodů.

Mimořádně zajímavý je výzkum Raynaudovy nemoci s použitím biofeedbacku, protože souvisí s mechanizmy stresových hormonů. V praxi to znamená, že biofeedback má vliv na stejné hormonální systémy spojené s adrenalinem jako naše stresové reakce.

Nečekané souvislosti se objeví ve chvíli, kdy porovnáváme biofeedback a závislosti. Snad nejzajímavější je důkaz, že závislosti mají souvislost s nervovou soustavou, která se podílí na vzniku úzkosti a deprese.

Konkrétně to znamená, že biofeedbackové strategie pro zlepšení mozkových funkcí u alkoholiků snižují nejen úzkost, ale také depresi a sklon k relapsům.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

 

Počet přečtení: 2 260 Datum: 7. 1. 2010