Po celá ta léta jsem si myslel, že jsem zdráv. Jsem ohromen tím, že ateroskleróza začíná již brzy v mládí. Jak na to lékaři vůbec přišli? | Prameny zdraví

Po celá ta léta jsem si myslel, že jsem zdráv. Jsem ohromen tím, že ateroskleróza začíná již brzy v mládí. Jak na to lékaři vůbec přišli?

Cévy lze vyšetřovat v průběhu života rentgenovou technikou, které se říká angiografie, anebo po smrti při pitvě. Studie, která ukázala, jak vážným a častým onemocněním je ateroskleróza i u mladých lidí, byla provedena u padlých Američanů během války v Koreji.

Po celá ta léta jsem si myslel, že jsem zdráv. Jsem ohromen tím, že ateroskleróza začíná již brzy v mládí. Jak na to lékaři vůbec přišli?

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Průměrný věk těchto fyzicky zdatných mladých mužů byl dvaadvacet let. Při pitvách bylo u 77 procent z nich zjištěno aterosklerotické poškození cév, které zásobují krví srdeční sval, tedy cév známých jako koronární tepny. V 35 procentech případů byly zjištěny tvrdé fibrózní plaky. Osm z celkového počtu 300 mužů mělo téměř úplnou anebo úplnou blokádu přinejmenším jedné hlavní cévy.

Jak se lidé blíží střednímu věku, dostává se toto epidemické onemocnění zcela mimo kontrolu. Do té doby dosahují již ateroskerotické plaky v cévách takové velikosti, že je tím vážně postiženo srdce mnohých mužů, nalézajících se v rizikové skupině (často proto, že už pociťují nějaké bolesti na prsou). Studie prováděné s pomocí angiografie například prokazují zúžení o padesát a více procent nejméně jedné ze tří hlavních koronárních tepen u přibližně poloviny mužů mladších čtyřicet let pocházejících z rizikové skupiny. S každým dalším rokem života se ateroskleróza týká více lidí a u každého z nich se stává stále vážnějším onemocněním.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 317 Datum: 13. 1. 2009