Pijte šťávy, jezte jogurty, infekce močového měchýře se vám vyhnou | Prameny zdraví

Pijte šťávy, jezte jogurty, infekce močového měchýře se vám vyhnou

Ženám, které jsou pronásledované častými epizodami bolestivých infekcí močového traktu, mohou přinést úlevu jednoduché změny v jídelníčku. Finští vědci totiž zjistili, že ty ženy, které pravidelně pily čerstvé ovocné šťávy a jedly jogurty měly nižší riziko těchto infekcí.

Pijte šťávy, jezte jogurty, infekce močového měchýře se vám vyhnou

Rubrika: Stravování | Typ článku: Studie

Ženy, které denně vypily nejméně jednu sklenici čerstvě vytlačené ovocné šťávy (účinkovaly ale také šťávy z koncentrátu, pokud neobsahovaly cukr ani žádná jiná sladidla), byly vystaveny o 34 % nižšímu riziku infekcí močových cest. (Nejúčinnější byly šťávy z lesních plodů nebo z bobulí.) Ženy, které konzumovaly aspoň třikrát týdně jogurty, které obsahují tzv. probiotické baktérie, měly skoro o 80 % nižší výskyt těchto infekcí oproti ženám, které je jedly méně často než jednou týdně.
Výzkumníci z univerzity v Oulu zkoumali stravovací návyky 139 žen, které v uplynulých čtrnácti dnech prodělaly infekci močových cest, a 185 žen, které během předchozích pěti let tímto onemocněním netrpěly. Průměrný věk účastnic studie byl třicet let.
American Journal of Clinical Nutrition 2003;77:600-604

Počet přečtení: 2 566 Datum: 6. 10. 2007