Pane doktore, jak byste shrnul svá doporučení ohledně prevence a léčby hypertenze? | Prameny zdraví

Pane doktore, jak byste shrnul svá doporučení ohledně prevence a léčby hypertenze?

Prevence a léčení vysokého krevního tlaku se zakládají na stravě s nízkým obsahem soli a nízkým množstvím produktů živočišného původu a naopak vysokým obsahem vlákniny a štědrými dávkami škrobovin (obilovin, brambor, luštěnin), zeleniny a ovoce.

Pane doktore, jak byste shrnul svá doporučení ohledně prevence a léčby hypertenze?

Rubrika: Krevní tlak | Typ článku: Rady lékaře

Přiměřený pohyb a snížení váhy (při obezitě) rovněž napomáhají snižovat krevní tlak. Pití nápojů s obsahem kofeinu, užívání alkoholu i kouření by mělo být co nejdříve zcela vyloučeno.

Měřte si svůj krevní tlak i doma, nejenom v ordinaci u lékaře. Po změně stravy a životního stylu snižujte pod dohledem lékaře postupně dávky léků a přitom sledujte svůj krevní tlak. Vaším cílem je dosáhnout krevního tlaku 110/70 anebo méně, a to bez braní léků.

Zredukujte veškeré kontrolovatelné rizikové faktory a pravidelně si nechávejte měřit hladinu cholesterolu, triglyceridů a krevního cukru.

Užívejte léky, je-li váš krevní tlak vyšší než 160/100 –  snižujte jej tím asi na 140/80. Pro většinu lidí jsou bezpečnější betablokátory než diuretika – to ovšem v případě, že je braní léků nezbytné. Berete-li léky, pravidelně hlaste lékaři, jaký je váš stav, a referujte mu o vedlejších účincích užívání těchto léků.

Nevzdávejte se předčasně a nebuďte netrpělivý. Nezapomínejte na to,  že jsme strávili celé dlouhé roky tím, že jsme se dostávali do stavu, v jakém se nyní nacházíme.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 870 Datum: 15. 1. 2009