Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

O fluoridech a fosforu toho mnoho nevím. Jaký je jejich vliv na kvalitu kostí?

Fluoridy a fosfor jsou jednoduché chemické látky, které jsou společně s vápníkem součástí struktury kosti. Množství, v jakém se ve stravě nacházejí, má vliv na metabolismus kosti. Fluoridové soli jsou obsaženy ve všech nerafinovaných potravinách.
Rubrika: Osteoporóza
|
Typ článku: Rady lékaře

Na některých místech se zcela přirozeně nacházejí ve vyšších koncentracích v pitné vodě, jinde se do vody a do potravin účelově přidávají. Prvek fluoru je jedním z nejúčinnějších stimulátorů růstu kosti a lidé, kteří žijí v oblastech zásobovaných fluoridovanou vodou, mají vyšší hustotu kostí než lidé, kteří nejsou vystaveni vyšším koncentracím tohoto minerálu. Léčení osteoporózy fluoridovými doplňky, případně v kombinaci s vápníkem a vitaminem D, však nepřineslo uspokojivé výsledky. Kostní tkáň, která se vytváří pod vlivem velkých dávek fluoridu, má nižší pevnost, jak dokazuje i skutečnost, že se touto terapií nepodařilo snížit počet zlomenin. Další nevýhodou záměrného užívání tohoto minerálu je, že téměř 40 procent pacientů léčených fluoridem trpí významnými vedlejšími účinky, jako jsou zvracení, krvácení z žaludečních vředů a bolesti kloubů.

Fosfor se nachází ve všech potravinách, ve velkých množstvích v mase, mléce a mléčných výrobcích, dále je součástí potravinářských aditiv a nejrůznějších limonád. K problémům v metabolismu kosti dochází, když příjem fosforu značně převažuje příjem vápníku. Tato nerovnováha se považuje za příčinu řídnutí kosti ve stáří. Několik studií však tento negativní účinek stravy s vysokým obsahem fosforu nepotvrdilo. Léčení osteoporózy změnou poměru vápníku ku fosforu nepřineslo žádný užitek.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2768
Datum: 13. 1. 2009