Není lepší žít raději s mírnou nadváhou než se trápit dietami? | Prameny zdraví

Není lepší žít raději s mírnou nadváhou než se trápit dietami?

Pro mnoho lidí je obezita možná méně škodlivá než opakované a zbytečné pokusy o zhubnutí. Ale než to vzdáte úplně, podívejte se ještě na zdravotní rizika spojená s nadváhou.

Není lepší žít raději s mírnou nadváhou než se trápit dietami?

Rubrika: Hubnutí a obezita | Typ článku: Poradna výživy

Nadváha nám zkracuje život. Nedávno publikované studie naznačují, že i mírná nadváha – 3 až 5 kilogramů – zvyšuje riziko úmrtí. Bylo zjištěno, že každé kilo navíc zkrátí váš život asi o dva měsíce. Třicet kilo navíc, to už je přibližně pět let života. Obezita je definována jako stav, kdy vážíte o 20 procent více, než kolik je vaše ideální hmotnost. Pokud se toto číslo pohybuje mezi 10 až 19 procenty, pak hovoříme „pouze“ o nadváze.

Obezita zvyšuje riziko téměř každého chronického, degenerativního onemocnění s výjimkou osteoporózy. U obézních lidí je trojnásobné riziko ischemické choroby srdeční, čtyřnásobné riziko vysokého krevního tlaku, pětinásobné riziko cukrovky a zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi a šestinásobné riziko vzniku žlučníkových kamenů. Při obezitě je dále zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva, konečníku, prostaty, prsu, dělohy a vaječníků; obézní jedinci trpí navíc mnohem častěji osteoartritidou (záněty kostí a kloubů) a bolestmi zad. Lidé s obezitou jsou jako časované bomby – čekají pouze, až některá z těchto nemocí v jejich životě exploduje.

Nadváha navíc ovlivňuje i váš vzhled. Obzvlášť v dnešní společnosti, která dobrý vzhled klade do popředí, se obezita může stát velkým psychologickým břemenem.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 3 082 Datum: 10. 7. 2009