Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Neexistují nějaké situace, kdy operace bypassu umožní pacientovi žít déle?

Onemocnění největší koronární cévy, kterou je levá hlavní koronární céva, je zvláště nebezpečné. Tato céva zásobuje největší část srdečního svalu, a pokud je přítok krve do této části srdce náhle uzavřen, následuje obvykle srdeční záchvat, který může být i smrtelný.
Rubrika: Srdce a cévy
|
Typ článku: Rady lékaře

Úmrtnost symptomatických pacientů s vážným postižením levé koronární cévy, kteří jsou léčeni léky a nepodstupují operaci, se odhaduje asi na 10 procent ročně. Nebezpečné blokády v této cévě naštěstí postihují jenom asi 5 procent pacientů, kteří se podrobili angiogramu.

Většina studií ukázala u pacientů se silnými bolestmi na prsou lepší prognózu přežití v případě chirurgického přístupu k tomuto konkrétnímu poškození než u léčebného přístupu. Avšak u těch pacientů s postižením levé hlavní koronární cévy, kteří mají jenom mírné potíže anebo vůbec žádné bolesti na prsou, se nepokládá chirurgický zásah za jediný ani nejlepší přístup k problému.

Další situací, kdy se mnoho lékařů domnívá, že operace bypassu může být prospěšná, je vážné postižení všech tří hlavních srdečních cév –  důvod je stejný, je jím vysoké riziko úmrtí. Výsledky léčebné terapie z poslední doby však výhody chirurgického přístupu k pacientům s rozsáhlým postižením tří srdečních cév zpochybnily. Další důležitý aspekt, na který bychom neměli zapomínat, uvažujeme-li o chirurgickém zákroku jako terapii při onemocnění levé hlavní koronární cévy a vážného postižení všech tří cév, je ten, že rizika angiografie i operace bypassu se značně zvyšují se zvětšujícím se rozsahem postižení.

I když lékaři široce zastávají přesvědčení, že při vážném postižení levé hlavní koronární cévy a onemocnění tří hlavních koronárních cév je nezbytná operace, existuje i opačný názor vážené skupiny lékařů-vědců, který staví na výzkumech z nedávné doby. Máte-li se, na základě rad svého lékaře,  rozhodovat o postupu léčení, měl byste být informován i o tomto oponujícím názoru. Fakta, která zjistili výzkumníci z laboratoří pro výzkum kardiovaskulárního onemocnění při Harvard School of Public Health, ukázala, že i při vážném postižení koronárních cév dává dobrá lékařská péče společně se změnami ve stravě a životním stylu stejné anebo lepší výsledky než chirurgický zákrok.

Sledovaná skupina sestávala z několika pacientů s padesáti až osmdesátiprocentním uzávěrem levé hlavní koronární cévy a z řady pacientů s vážným postižením všech tří cév. Jak jsem se již zmínil, mnozí lékaři by v těchto případech zcela jednoznačně doporučovali operaci bypassu. U těchto pacientů však byla operace odložena. Úmrtnost mezi pacienty byla jenom 1,4 procenta. Vědci tak zpochybnili potřebu operace bypassu dokonce i v těch nejvážnějších případech aterosklerózy koronárních cév. Kritéria pro potřebu operace bypassu jsou ideálně založena na takových příznacích onemocnění koronárních cév, které ohrožují pacientův život a při kterých léky a změna stravy a životního stylu nepřinášejí úlevu, spíše než na výsledcích zátěžového testu a zjištění stavu koronárních cév dodaného angiogramem.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 6570
Datum: 14. 1. 2009