Nechápu, jak bych mohla napomoci tomu, aby inzulin, který se nachází v mém těle, lépe účinkoval. Bylo mi jasně řečeno, že moje cukrovka je dědičného původu a že se nedá vyléčit. | Prameny zdraví

Nechápu, jak bych mohla napomoci tomu, aby inzulin, který se nachází v mém těle, lépe účinkoval. Bylo mi jasně řečeno, že moje cukrovka je dědičného původu a že se nedá vyléčit.

Domníváte se, že vaše cukrovka se nedá vyléčit, pouze z toho důvodu, že vám o diabetu něco není známo. I když v některých rodinách je sklon k cukrovce II. typu skutečně geneticky předáván a někteří lidé jsou tak více než jiní náchylní k tomuto onemocnění, dědičnost není prvotní příčinou.

Nechápu, jak bych mohla napomoci tomu, aby inzulin, který se nachází v mém těle, lépe účinkoval. Bylo mi jasně řečeno, že moje cukrovka je dědičného původu a že se nedá vyléčit.

Rubrika: Cukrovka | Typ článku: Rady lékaře

Ten druh diabetu, který vy máte, je ve skutečnosti působen potravinami, které vás vaši rodiče naučili jíst. Kdybyste dostávala zdravější stravu, je nanejvýš pravděpodobné, že byste se diabetičkou nikdy nestala.

Diabetes je dodnes vzácný mezi těmi Afričany, Asiaty či Polynésany, kteří jedí potraviny složené především ze škrobů (obiloviny, brambory), zeleniny a ovoce. Když se však tito lidé naučí stravovat způsobem, který je běžný v rozvinutých západních zemích, i u nich se začne v podobném rozsahu objevovat diabetes a komplikace arteriosklerózy.

Nedávno bylo na ostrůvku Nauru v Mikronésii prokázáno, jak tragický vliv mohou mít pro zdraví populace nerozumné stravovací návyky. Před druhou světovou válkou žili tamní obyvatelé v izolaci a jedli tradiční stravu Polynésanů – taro, plody chlebovníku, kokosové ořechy, některé druhy zeleniny a čerstvé ryby. Těšili se výbornému zdraví a nízkému výskytu diabetu. Po válce se ukázalo, že jejich jediný přírodní zdroj, fosfáty z ptačího trusu, který se po celá staletí na ostrově ukládal, je v moderním světě cennou komoditou. V důsledku poptávky po fosfátech se obyvatelé tohoto ostrova stali jedněmi z nejbohatších lidí na celém světě. S hromadícím se bohatstvím se ale změnila i jejich strava. Začali dovážet nové potraviny typické pro ekonomicky vyspělé země světa. Poté, co se součástí jejich jídelníčku stalo konzervované a mražené maso, ryby, oleje, bílá rýže a nealkoholické nápoje, jejich příjem tuků se zvýšil a příjem vlákniny snížil. Dnes není u těchto lidí ničím neobvyklým kombinovat dva až tři druhy masa a ryb v jediném jídle. V minulém desetiletí se diabetes projevil u 34,4 % této populace starší patnácti let. Nejen že jedna třetina obyvatel má diabetes, navíc jsou dnes mezi těmito moderními Polynésany silně rozšířeny i obezita a komplikace arteriosklerózy.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 816 Datum: 14. 1. 2009