Ministři podpořili akční plán EK na propagaci biopotravin | Prameny zdraví

Ministři podpořili akční plán EK na propagaci biopotravin

Ministři zemědělství 25 členů Evropské unie dnes v Lucemburku podpořili akční plán Evropské komise na propagaci biopotravin. Jednadvacet opatření, mezi nimiž je například celoevropská informační kampaň, je podle nich dobrým výchozím bodem pro rozvoj ekologického zemědělství.

Ministři podpořili akční plán EK na propagaci biopotravin

Rubrika: BIO | Typ článku: Články

Plán podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy vyhovuje také České republice, která jako jediná z nových členských zemí převyšuje v ekologickém hospodaření průměr EU.

"V ČR nyní existuje 800 ekologických farem, hospodařících na 255.000 hektarech, což představuje šest procent z celkové výměry zemědělské půdy," řekl Severa ČTK. Biologické zemědělství tvořilo v roce 2002 podle statistik EK přibližně 3,5 procenta z celkové zemědělské plochy všech členských zemí.

Akční plán vypracovala komise před dvěma týdny jako reakci na rychle se zvyšující počet ekologických zemědělců a na rostoucí poptávku po jejich výrobcích v posledních letech.

Kromě celoevropské informační kampaně počítá plán například s větším využíváním evropského loga označujícího biovýrobek namísto národních označení, jejichž získání je pro výrobce mnohdy obtížné. Logo tvoří klas s dvanácti hvězdami okolo.

Členské státy by podle EK měly současně více podporovat poptávku po bioproduktech, úplný přechod podniků na biologické zemědělství, jakož i vzdělání profesionálů, kteří s ním přijdou do styku, tedy výrobců, distributorů i prodejců. Komise rovněž navrhuje více investovat do výzkumu.

Biozemědělci mohou již nyní využívat fondy EU. Komise však nyní zamýšlí usnadnit pravidla a vytvořit jednotné standardy pro celou "pětadvacítku", mimo jiné ujasnit normy týkající se geneticky modifikovaných potravin.

Přetisknuto z http://www.agronavigator.cz/ekozem/ 

Počet přečtení: 3 217 Datum: 1. 1. 1970