Měli jste dopravní nehodu? Žádejte odškodnění! | Prameny zdraví

Měli jste dopravní nehodu? Žádejte odškodnění!

Připletli jste se k dopravní nehodě a odnesli si z ní zranění? V tom případě využijete svého práva žádat po viníkovi a jeho pojišťovně odpovídající odškodnění.

Měli jste dopravní nehodu? Žádejte odškodnění!

Rubrika: Životní styl | Typ článku: Články

Nárok na odškodnění

Pokud jste utrpěli úraz při dopravní nehodě, kterou jste nezpůsobili vy, ale nepozorný řidič jiného vozidla, máte nárok na spravedlivé odškodnění za vaši újmu. Jedním z nároků je náhrada za bolestivý stav, nepohodlí a stres spojený s utrpěným úrazem. Bolestné obvykle hradí pojišťovna řidiče, který nehodu způsobil. U té je zároveň potřeba provést žádost o odškodnění utrpěné bolesti. Situaci však začněte řešit co nejdříve po nehodě.

Nejprve informujte pojišťovnu

Jako první je potřeba informovat pojišťovnu viníka dopravní nehody. Je ale velmi důležité, abyste jednali rychle a komunikaci s pojišťovnou zbytečně neodkládali. Vzniklou situaci by měl nahlásit nejlépe sám viník nehody, z jehož povinného ručení se bude platit odškodné. Nahlášení je možné provést osobně i telefonicky. Současně je třeba pojišťovně doložit také záznam o dopravní nehodě, případně i další dokumenty týkající se nehody, podle kterých bude pojišťovna dále jednat.

Na jak vysoké odškodné mám nárok?

Dle občanského zákoníku má viník uhradit poškozenému peněžitou náhradu, která plně vyváží utrpěnou bolest. Přesnou výši ani způsob výpočtu však v tomto předpisu nenajdete. Pro zjednodušení situace proto vypracoval Nejvyšší soud určitý návod – Metodiku k náhradě nemajetkové újmy. Tato metodika obsahuje výčet možných zranění s jejich bodovou hodnotou. Samotné ohodnocení bolesti pak zpracovává ošetřující lékař nebo specializovaný znalec. Pro stanovení výše odškodnění je pak třeba výsledný počet bodů vynásobit hodnotou bodu. Má to ale jeden háček. Hodnota bodu je pro každý rok jiná.

Nebojte se požádat o pomoc

Zvlášť v případě vážných poranění, reoperací a různých zdravotních komplikací může být ohodnocení bolesti velmi složité. Kvůli jediné chybě se tak můžete zbytečně připravit o odškodnění v takové výši, na kterou máte nárok. Proto je dobré se obrátit na odborníka, který s vámi danou věc zkonzultuje a pomůže vám ve vymáhání vašich nároků. Využít můžete služeb specializovaného znalce, který má v této oblasti potřebné znalosti a zkušenosti. Možné je také oslovit poradenskou společnost, která spolupracuje jak s právníky, tak i se samotnými znalci. Právně vás zastoupí při vyjednávání odškodnění, ušetří vám čas i spoustu stresu.

Zažili jste dopravní nehodu a rádi byste získali odpovídající odškodnění? První zdravotní poradenská společnost vám poskytne odbornou pomoc v celém procesu vymáhání maximální možné výše odškodnění.

Počet přečtení: 1 171 Datum: 9. 5. 2018