McDonald’s a obchod se zdravím | Prameny zdraví

McDonald’s a obchod se zdravím

Potravinářský průmysl utrácí za reklamu miliardy. Např. částka, vynaložená na zavedení jednoho druhu čokoládové tyčinky na trh, se může vyšplhat na desítky milionů dolarů – a to se jedná o informaci již pár let starou.

McDonald’s a obchod se zdravím

Rubrika: Stravování | Typ článku: Poradna výživy

Společnost  McDonald’s sama na reklamu každý rok vynaloží miliardu dolarů. Takové částky snadno zastíní skromný milion dolarů, ročně vynaložených Národním institutem pro výzkum rakoviny na podporu konzumace ovoce a zeleniny – anebo milion a půl na edukaci veřejnosti ohledně cholesterolu. 

Stravovací návyky dětí jsou firmou McDonald’s formovány už v období, kdy si ještě ani neumějí samy zavázat tkaničky. Ve věku tři až pět let si už děti zcela přirozeně vybírají takové potraviny a nápoje, o nichž se domnívají, že pocházejí z McDonald‘s. A to se týká dokonce například i mrkve. Je zdokumentováno, že určité skupině dětí lépe chutnala mrkev, která ležela na sáčku s logem McDonald’s.

Když dítě onemocní, znovu se (přinejmenším v USA) setká s výrobky značky McDonald’s, tentokrát v nemocnici. Zhruba jedna ze tří amerických nemocnic má ve svých prostorách rychlé občerstvení této firmy; u rodičů nemocných dětí tak má vzniknout dojem, že firma McDonald’s ví, co je pro dítě dobré. V některých případech se vše ideálně spojí již v názvu instituce; za příklad může posloužit Dětská nemocnice Ronalda McDonalda. V nemocnicích napojených na lékařské fakulty pak jasně vede značka Krispy Kreme (jedná se o typické americké koblihy, tzv. doughnuts). Nemocnice by měly přehodnotit praxi podávání vysoce kalorických a rafinovaných potravin na místech, kde se má poskytovat zdravotní péče vážně nemocným pacientům.

Připomíná to situaci z 80. let minulého století, kdy zastánci zlepšení zdraví veřejnosti vystupovali s radikálními požadavky, jako např. zákazu prodeje cigaret v nemocnicích. Snahou o to, aby se naše nemocnice staly nekuřáckými, jsme se připojili ke globální kampani za úplné vymýcení tabákového prokletí.

Úkol vymýtit nezdravou stravu z nemocničního prostředí je obtížný, ale obtížné bylo v minulosti např. i vyhlazení neštovic.

Ze serveru www.nutritionfacts.org

Počet přečtení: 2 349 Datum: 11. 1. 2019