Máte nějaký důkaz o tom, že mi strava pomůže při prevenci a léčbě rakoviny? | Prameny zdraví

Máte nějaký důkaz o tom, že mi strava pomůže při prevenci a léčbě rakoviny?

Poskytnout nějaký důkaz je velmi obtížné, fakta však svědčí velmi přesvědčivě o tom, že změna stravy je velmi prospěšná. Když hovořím o prospěšnosti, mám tím na mysli zlepšení kvality a možná i prodloužení délky života nemocných rakovinou, ne jejich úplné vyléčení.

Máte nějaký důkaz o tom, že mi strava pomůže při prevenci a léčbě rakoviny?

Rubrika: Rakovina | Typ článku: Rady lékaře

Neumíme ještě přesně říct, zda dojde vlivem zlepšení zdraví pacienta o prodloužení života z pěti na sedm, deset nebo dokonce patnáct let. Teprve budoucí studie nám poví, jaký je skutečný význam změny stravy pro ženy s rakovinou prsu.

Národní institut pro rakovinu právě provádí desetileté studie, které poskytnou fakta o účincích nízkotučné stravy na ženy s diagnózou rakoviny prsu. V současné době platí, že si tím nemůžete nijak uškodit. Pravděpodobnost výhod, které je možné tímto přístupem získat, by měla přesvědčit každou ženu s rakovinou prsu, aby okamžitě přešla na zdravější stravu. Tato doporučení nepřinášejí žádné nepříznivé vedlejší účinky a žádné finanční náklady, což je společným znakem většiny ostatních forem lékařské terapie.

Strava zaměřená na škroboviny navíc napomáhá zdraví i v mnoha dalších aspektech – od ztráty váhy a úlevy od zácpy až ke snížení krevního tlaku a hladiny krevního cukru. Je nepochybné, že ženy s rakovinou prsu mají všechny důvody pro to, aby udržovaly své zdraví na nejlepší úrovni, jaké jsou schopny dosáhnout.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 557 Datum: 14. 1. 2009