Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Léky proti depresi je třeba předčasně nevysazovat

Utrpení při depresi může být tak těžké a hrůzu nahánějící, že může vést až k ohrožení života. Zdůrazňuji, že účinná léčba by se u nikoho, kdo má příznaky střední až těžké deprese, neměla odkládat. Tradiční přístup pozůstává z nasazení antidepresiv a psychologického poradenství. Těm, kdo se po této léčbě necítí lépe, někteří lékaři navrhují radikální kúru, tzv. elektrokonvulzivní terapii (EKT) – léčbu šokem.
Rubrika: Léky
|

Antidepresiva působí na neurotransmitery v mozku. Pokud je lékař správně předepíše, je léčba většinou z nich účinná. Mohou pomoci i při panické poruše, rozmanitých formách úzkosti, poruchách příjmu potravy a pozornosti. Jiné léky úspěšně léčí určité typy tělesné bolesti. Některá novější antidepresiva mohou dokonce pomoci kuřákům zbavit se svého škodlivého návyku.

Široké spektrum účinnosti antidepresiv při různých poruchách není dáno tělesnou či duševní podobností těchto onemocnění. Spíše odráží rozsah působnosti těchto chemických látek v lidském nervovém systému. Výzkumné studie potvrzují, že určité látky jsou v boji s depresí účinné, ale pacienti často dělají závažnou chybu tím, že pokud nenastane okamžité zlepšení anebo pociťují nepříjemné vedlejší účinky, přestanou je užívat.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3831
Datum: 11. 12. 2009