Koupání ve znečištěných vodách ohrožuje zdraví | Prameny zdraví

Koupání ve znečištěných vodách ohrožuje zdraví

Existuje více než 900 aktivních pesticidů se 40 000 chemickými vzorci. Ve Spojených státech amerických se používá asi 600 druhů pesticidů, ze kterých se ročně vyrobí přibližně půl miliardy kilogramů pesticidů. Huff a Haseman vyhodnotili asi 200 studií prováděných na hlodavcích. Dospěli k závěru, že „existuje významné svědectví o tom, že vystavení lidského organizmu škodlivým účinkům určitých pesticidů může znamenat reálnou karcinogenní hrozbu“.

Koupání ve znečištěných vodách ohrožuje zdraví

Rubrika: Ekologie | Typ článku: Rady lékaře

Jak jsou ryby vystaveny pesticidům? Jejich zdrojem jsou škodliviny vypouštěné do řek a moří ze zemědělského průmyslu při prevenci a hubení škůdců.

Ke znečištění vody přispívají i přepadová potrubí odpadních vod, špatný septický systém, vypouštění odpadu z lodí přímo do řeky či moře, jakož i vypouštění jedů z městských pouličních systémů.

Znečištění vody se někdy pokládá za tak nebezpečné, že nápisy typu „Zákaz koupání“ jsou dnes už i na některých plážích. Je ironií, že přestože koupání ve znečištěných vodách ohrožuje zdraví, lidé nepřestali chodit do těchto oblastí lovit ryby. Cedule s podobnými nápisy nejsou žádným falešným poplachem. Zvracení, průjmy, hepatitidy a mnohé další nemoci mají původ právě v koupání se v kontaminované vodě.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 1 994 Datum: 3. 11. 2009