Šabetaj (narozen v sobotu)
Problém, o kterém se jedná v Ezd 10, vyvolává v mysli mnoha z nás pravděpodobně mnoho otázek. Na radu jistého Šekanjáše Ezdráš rozhodl, že všichni, kteří se vrátili z vyhnanství, aby začali nový život v Judsku, a vzali si „cizinky“, mají tyto manželky i jejich děti poslat pryč. Spolčování Izraelců s pohany stále více ohrožovalo identitu Božího lidu. Jedním z těch, kteří s tímto rozhodnutím nesouhlasili, byl levita Šabetaj.
Když se podíváme na seznam těch, kteří se vrátili z Babylóna, klademe si otázku, zda byl tento problém opravdu tak velký, za jaký ho Ezdráš považoval. Podle odhadů se vrátilo asi 30 000 lidí. Ezdráš 10 uvádí, že těch, kteří si vzali „cizinky“, bylo 113, tedy 0,3 procenta. Jednal Ezdráš správně, když se snažil tento problém řešit dříve, než by se věci vymkly z rukou? Nebo byl odpor Šabetaje a některých dalších proti takovému tvrdému opatření oprávněný? Je pozoruhodné, že Šabetajovo jméno se v seznamu provinilců nevyskytuje. To znamená, že Šabetaj pravděpodobně bránil jiné, ne vlastní manželství. A je třeba poznamenat, že Šabetaj nebyl za svůj postoj potrestán.
Možná bychom měli alespoň trochu obdivovat lidi, jako byl Šabetaj. Bez ohledu na to, zda měl pravdu, měl odvahu vystoupit jménem druhých navzdory riziku, které to s sebou neslo. Je to příklad, který by nás měl v podobné situaci inspirovat.
Ty jsi spravedlivý Bůh. Pomoz nám zasáhnout ve prospěch druhých, když vidíme, že se s nimi nezachází tak, jak bychom to považovali za spravedlivé.
Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.