Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jen málo studií potvrzuje účinnost bylinek při léčení deprese

Není to tak dávno, co poznámka o výtažcích z bylin v mnohých z nás vyvolávala nostalgickou představu babičky míchající speciální směs, aby vyléčila nachlazení či chřipku, nebo vyrábějící voňavou mast na utišení a vyléčení neustupujících vyrážek.
Rubrika: Bylinky
|

Méně poetický je obraz primitivního léčitele tancujícího v transu kolem elixíru, který získal z kořínků a listů v lese. Dokonce i dnes někteří lidé považují bylinné výtažky za magii gurů hnutí New Age.

Moderní farmaceutické přípravky v minulém století téměř nahradily používání bylinek a bylinných výtažků, ale poslední desetiletí zažilo velkolepou obnovu jejich popularity.

Tento trend se objevil v sedmdesátých až osmdesátých letech minulého století, přičemž v letech 1990 až 1997 se užívání bylinných výtažků zvýšilo o neuvěřitelných 380 %. Terapeutické použití bylinek stouplo za toto krátké období v celkové populaci z 2,5 % na 12,1 %.1 Při léčení deprese jsou mnohé bylinky považovány za běžně dostupné „povzbuzovače“ nálady. Některé mohou zmírnit faktory, které jsou příčinou deprese, nebo zmírnit komplikace deprese, jako je strach, nespavost či zhoršená paměť. Existuje však jen málo studií, které by potvrdily účinky připisované mnohým bylinkám a přípravkům, které jsou dostupné nejen v lékárnách, ale také v potravinách. Žel, léčivé účinky bylinek nejsou podloženy statistickými výzkumy, ale většinou jen jednotlivými případy.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3519
Datum: 27. 11. 2009