Je možné nějak pomoci lidem, kteří již byli postiženi mrtvicí? | Prameny zdraví

Je možné nějak pomoci lidem, kteří již byli postiženi mrtvicí?

Ano, jistě. Životní styl, který napomáhá prevenci mrtvice, je také schopen urychlit léčení a pomoci předcházet dalším cévním mozkovým příhodám. Náhlé cévní mozkové příhody vždy vyžadují hospitalizaci a především řádnou rehabilitaci. V některých případech může pomoci chirurgický zásah typu endarterectomie (vyčištění ucpané tepny).

Je možné nějak pomoci lidem, kteří již byli postiženi mrtvicí?

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Bylo zjištěno, že u některých lidí mohou v prevenci mrtvice pomoci malé dávky acylpirinu. Je důležité si ale rovněž uvědomit, že acylpirin zvyšuje krvácivost a někdy může rozjitřit žaludeční vředy.

Tou nejlepší zprávou je ovšem fakt, že tepenné blokády jsou reverzibilní (vratné). Aterosklerózou zúžené tepny mají schopnost se znovu postupně zprůchodnit, budete-li konzumovat nízkotučnou vegetariánskou stravu a dodržovat další výše uvedená zdravotní doporučení. Většina studií se prozatím soustředila pouze na srdeční tepny, ale i u mozkových tepen lze očekávat podobné výsledky. Zásadní příčina aterosklerózy je totiž u tepen srdečních i mozkových stejná.

Největší důkaz toho, že tyto principy se v praxi skutečně osvědčily, lze vidět při studiu statistik výskytu mrtvice v USA a Kanadě. Při stále se zlepšujícím způsobu léčby hypertenze, lepších zásadách stravování a lepším životním stylu došlo za posledních 30 let k 50procentnímu poklesu výskytu mrtvice.

Každý z nás se rodí s měkkými, elastickými a pružnými tepnami. Větší část světové populace si uchová svoje tepny v tomto stavu po celý život a také u nich nedochází ke zvyšování krevního tlaku. I vy můžete prožít tuto zkušenost, začnete-li správné životní návyky prosazovat dříve, než se dostaví nemoc.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 2 663 Datum: 6. 2. 2010