Jaké vedlejší účinky mohu očekávat u diuretik? | Prameny zdraví

Jaké vedlejší účinky mohu očekávat u diuretik?

Statistiky z nedávné doby naznačují, že diuretika (včetně hydrochlorothiazide a chlorthalidone), zřejmě zvyšují pacientovo riziko, že zemře na srdeční záchvat.

Jaké vedlejší účinky mohu očekávat u diuretik?

Rubrika: Krevní tlak | Typ článku: Rady lékaře

Studie naznačují, že u takto léčených pacientů je riziko náhlého úmrtí dvakrát větší a úmrtí na selhání srdce pravděpodobnější než u neléčených pacientů s podobným stupněm závažnosti onemocnění.

Jednou příčinou je, že tyto léky zvyšují hladinu krevního cholesterolu, triglyceridů, cukru i kyseliny močové, což představuje pro nemocné s rozvojem komplikací aterosklerózy vážná rizika. Dalším důvodem zvýšení úmrtnosti na srdeční nemoc mohou být arytmie, které jsou běžným důsledkem minerální nerovnováhy, zejména nízkých hladin draslíku, způsobované diuretiky. Zvýšené riziko úmrtí mezi pacienty beroucími diuretika je zvlášť značné v případech, kdy mají tito pacienti diagnostikováno onemocnění srdečních cév, které se projevilo při EKG nebo na angiogramu. Je nešťastné, že ve věkové skupině lidí, kterým bývají na vysoký krevní tlak diuretika ordinována, většina z nich skutečně onemocnění srdečních cév má.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 4 994 Datum: 15. 1. 2009