Jaké jsou příznivé účinky slunečního záření na lidský organismus? | Prameny zdraví

Jaké jsou příznivé účinky slunečního záření na lidský organismus?

Je jich celá řada. Sluneční světlo má sterilizační účinek, to znamená, že má schopnost zabíjet některé bakterie a viry. Proto je důležité čas od času protřepat a nechat na slunci ležet peřiny, deky a další věci, které tak často nepereme.

Jaké jsou příznivé účinky slunečního záření na lidský organismus?

Rubrika: Slunce | Typ článku: Rady lékaře

Sluneční světlo má schopnost většině z nás zlepšit náladu a tím vyvolat pocit spokojenosti a pohody. Jenom to zase nepřežeňte, abyste se nespálili. Spolu s cvičením je sluneční světlo důležitým přírodním lékem při léčbě chronické deprese.

Náš organismus je schopen působením slunečního záření tvořit v kůži vitamín D. Tento vitamín pomáhá organismu využít vápník z potravy ke stavbě zdravých, silných kostí. Dostatek vitamínu D je důležitý v prevenci křivice u dětí a osteomalacie u dospělých, a částečně i v prevenci osteoporózy.

Sluneční záření má dále tyto příznivé účinky: působí pozitivně na imunitní systém, zlepšuje hojení ran, zmírňuje bolest oteklých kloubů při artritidě, pomáhá zmírňovat některé symptomy premenstruačního syndromu, snižuje hladinu glukózy v krvi u cukrovky a upravuje její hladinu u hypoglykémie (snížená hladina glukózy v krvi).

Některé studie dokonce naznačují, že sluneční světlo má schopnost mírně snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 5 231 Datum: 8. 9. 2009