Jaká jsou klíčová opatření k prevenci a léčbě cukrovky II. typu? | Prameny zdraví

Jaká jsou klíčová opatření k prevenci a léčbě cukrovky II. typu?

Klíčem k prevenci a léčení cukrovky II. typu i komplikací, které obě formy cukrovky vyvolávají, je strava bez cholesterolu, s vysokým obsahem komplexních uhlohydrátů, s vysokým obsahem vlákniny, s přiměřeným množstvím bílkovin a s nízkým obsahem tuku.

Jaká jsou klíčová opatření k prevenci a léčbě cukrovky II. typu?

Rubrika: Cukrovka | Typ článku: Rady lékaře

Škodlivé vlivy okolního prostředí poškozují cukrovkáře více než zdravého člověka. Strava, která napomáhá zdraví, a zdravý životní styl jsou zvláště důležité, chceme-li maximálně omezit poškození, které mohou tyto vlivy způsobovat. Vyhýbejte se veškerému cholesterolu, nadbytku soli, nadbytku bílkovin, nadbytku tuků i škodlivým látkám z okolního prostředí. Zbavte se také alkoholu, kofeinu a tabáku. Každý den zařaďte do svého programu nějakou přiměřenou pohybovou aktivitu.

Změny ve stravě i užívání léků provádějte pouze pod dohledem kvalifikovaného lékaře. Snižování dávek léčiv po změně stravy závisí na typu cukrovky.

U cukrovky II. typu (vznikající v dospělosti): V den, kdy začínáte měnit svou stravu, snižte dávku inzulinu na polovinu; každé dva následující dny ji snižujte o pět až deset jednotek. Vycházejte přitom z negativních testů přítomnosti cukru v moči a ze zlepšených hodnot množství cukru v krvi. V den, kdy přecházíte na novou stravu, přestaňte brát diabetické tabletky – reakci sledujte na cukru v moči a v krvi.

Pacientům, u kterých jsou léky ještě nutné, by měl být spíše než prášky podáván inzulin.

U cukrovky vznikající v dětství (juvenilní cukrovka): V den, kdy začínáte se změnou stravy, snižte dávku inzulinu o 30 %. Přizpůsobujte dávky inzulinu výsledkům testů hladiny cukru v moči a v krvi. S hypoglykemickými reakcemi se vypořádávejte stejně jako obvykle – podáváním jednoduchých cukrů.

Na počátku změny stravy si nechejte zkontrolovat svoji hladinu cholesterolu a triglyceridů. Toto vyšetření opakujte jednou měsíčně během období přechodu na novou stravu a snižování dávek léků.

Vašim cílem je: Žít dlouho a zachovat si plně funkce svého těla – tím, že se vyhnete komplikacím, které cukrovku běžně doprovázejí. Brát jen málo léků anebo nebrat léky vůbec žádné (u cukrovky vznikající v dospělosti). Zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi.

Vyhýbat se hypoglykémii. Snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů. Zbavit se nadváhy. Každý den se cítit dobře.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 288 Datum: 14. 1. 2009