Jak pomáhá při prevenci osteoporózy pohybová aktivita? | Prameny zdraví

Jak pomáhá při prevenci osteoporózy pohybová aktivita?

Pohyb je dalším velmi důležitým faktorem, který pomáhá našim kostem udržet si svou pevnost. Lidé, kteří jsou kvůli nějakému zranění nebo nemoci na dlouhou dobu upoutáni na lůžko, ztrácejí značné množství kostní hmoty. Tyto ztráty se odhadují na 200 až 300 mg denně.

Jak pomáhá při prevenci osteoporózy pohybová aktivita?

Rubrika: Osteoporóza | Typ článku: Rady lékaře

Lze je rovněž naměřit u astronautů pobývajících byť jen krátký čas v beztížném prostoru. Tato ztráta kostní hmoty, která je výsledkem znehybnění, se však nahradí v okamžiku, kdy je obnovena aktivita a tělesné zatížení. Experimentální studie ukázaly, že u žen s „prořídlými kostmi“, které začaly po přechodu denně pravidelně cvičit, došlo ke zpevnění kostí.

Je třeba si uvědomit, že jakmile jsou odstraněny faktory, které ztrátu kostní hmoty způsobují, tělo je schopné kosti znovu vystavět, což je zřetelně patrné na případech osteoporózy vyvolaných nedostatkem fyzické aktivity. Nedostatek pohybu však není hlavním problémem většiny žen. Skutečným viníkem je nadbytek bílkovin ve stravě. Vyrovnání záporné vápníkové bilance lze nejúčinněji dosáhnout snížením obsahu bílkovin ve stravě. Každodenní pohyb a správná strava vytvářejí podmínky, za kterých se nejúčinnějším způsobem posílí kosti oslabené léty nekvalitní výživy a nedostatečné fyzické aktivity.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 423 Datum: 13. 1. 2009